Renk seçin:


+90 538 469 07 30

Sosyal Medyada Biz}

Mevcut Müşteriler için %10 İndirim Fırsatı
Daha Önceden Teknik Servis Hizmeti Almış Müşterilerimiz İçin %10 İndirim Fırsatı. İlk Defa Tamir Hizmeti Alıyorsanız Farklı Bir Cihaz Arıza Veya Bakımın %10 İndirimden Yararlanabilirsiniz.

Arçelik Televizyon 4A Frekans Ayarlaması

Detaylı Bilgi İçin Arçelik Çağrı Merkezini Arayınız. 0850 210 0 888

TÜRKSAT otomatik kanal frekansını öğrenebilir miyim?

TÜRKSAT Ağ arama kanal frekans bilgileri aşağıdaki gibidir:

TÜRKSAT 4A uydusunda,
Frekans: 12380 Mhz
Sembol Rate: 27500
Polarizasyon: V (Dikey)

TÜRKSAT 4A uydusunda,
Frekans: 12423 Mhz
Sembol Rate: 30000
Polarizasyon: H (Yatay)

Televizyonda tüm kanallar çıkmıyor

Televizyonun kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız ve televizyonunuzun tüm kanalları çıkmıyorsa aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak kanalları bulabilirsiniz. Öncelikle uydu kablosu, televizyonun Satellite yazan girişine takılı olmayabilir veya tam oturmamış olabilir. Kontrol edip düzeltirseniz sorun çözülecektir.

Çözülmezse televizyonun menüsünü tespit etmelisiniz. Kumandanın “Menü, M veya Ev resmi olan” tuşuna basın. İlk açılan ekranda aşağıdaki seçeneklerden hangisi TV’nize uygunsa, o başlıktaki adımları takip edin.


Sağ Altta Ayarlar/Hızlı Ayarlar Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyon doğru kaynakta olup olmadığının kontrol edilmesi

Kumandadaki beyaz bir kareye soldan giden ok şeklindeki Kaynak tuşuna basınız. Ekrana TV, HDMI seçenekleri olan bir liste gelecektir. Listeden TV seçeneğini seçip OK tuşuna basınız.

Otomatik kanal arama ile kanalları bulmak

Menü tuşuna basınız. Sağ alt köşede gelişmiş kullanım moduna geç yazısını görüyorsanız kumandanızın mavi tuşuna basınız. Farklı bir şey yazıyor veya hiçbir şey yazmıyorsa aşağıdaki adımdan devam ediniz.

Ayarlar seçeneği sağ alttaysa Ayarlar seçeneği üzerindeyken kumandanızın OK tuşuna, hızlı ayarlar seçeneği sağ alttaysa ekranın üst kısmındaki çark simgesine yön tuşları ile gelip OK tuşuna basınız. Kaynak satırına gelin. Kaynak Ayarları altında Türksat TKGS Ayarları seçeneğini görüyorsanız bu seçeneğini seçip OK tuşuna basın. Yeni açılan ekranda Türksat TKGS mod seçeneğini yön tuşuyla Kapalı olarak işaretleyin. Bir kez Geri (Back) tuşuna basıp Otomatik Kanal Arama seçeneğini işaretleyiniz. Türksat TKGS ayarları seçeneğini görmüyorsanız Kaynak Ayarları bölümünden Otomatik Kanal Arama seçeniğini işaretleyin.

Anten, Kablo, Uydu seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Uydu seçeneğinde OK tuşuna basınız. Standart Mod seçeneğini işaretleyip OK tuşuna basınız.

Kalite Değeri’nin 50’nin altında olup olmadığını kontrol edin. Kalite değeri 50’nin altındaysa anten ayarlarının yapılması gerekir. Anten ayarları adımından devam edin. Kalite değeri 50’nin üzerindeyse kumanızdaki Mavi renkli tuşa basınız.

Bu bölümde kanal listenizde olmasını istediğiniz yayınları seçeceksiniz. Digital yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basınız. Radyo yayınlarını almak istiyorsanız OK tuşu ile işaretleyebilirsiniz.
 
Tarama Modu kısmını OK tuşuyla Ücretsiz olarak işaretleyiniz. Şifreli yayınların listenizde görünmesini istemiyorsanız karşısında bulunan işareti OK tuşuna basarak boş bırakabilirsiniz. Arama ayarlarını tamamladınız. Kumandadaki Kırmızı renkli tuşa basarak aramayı başlatın.

Ekranda “Var olan kanallar korunsun mu?” sorusu çıkacak, Hayır seçeneğine gelerek OK düğmesiyle seçiminizi yapınız. Kanallar aranmaya başlayacaktır. Kanallar gelmeye başladıysa arama bitene kadar bekleyin. Kanallar gelmeye başlamadıysa elle kanal aramayı deneyebilirsiniz.

Anten ayarları nasıl yapılır?

Kalite 50’nin altındaysa Otomatik Kanal Arama-Uydu Standart Mod seçimi yaptıktan sonra gelen ekrandan Anten Ayarları seçeneğine OK tuşuna basarak girin. Anten ayarları ekranında ekrana gelen listeyi kontrol edin:
 
Uydu: TÜRKSAT 42 E (OK tuşuna basıldığında liste açılarak bulunur)
Transponder: 12380 Mhz H (OK tuşuna basıldığında liste açılarak bulunur)
LNB Tipi: Evrensel
LNB Gücü: 13/18 V
LNB Seçimi: 1/4
DISEqC Modu: DiSEqC1.0 olacak şekilde ayarlayın.

Kalite alamıyorsanız LNB Seçimi bölümünü sırasıyla 2/4, 3/4, 4/4 yaparak kalitede artış olup olmadığını kontrol ediniz. En güçlü kaliteyi aldığınız yerde durun. Kumandanız üzerindeki Mavi renkli tuşa basın. Bu bölümde kanal listenizde olmasını istediğiniz yayınları seçeceksiniz. Digital yazısının üzerine gelerek OK tuşu ile işaretleyin, Radyo yayınlarını almak istiyorsanız OK tuşu ile onu da işaretleyebilirsiniz.
 
Tarama Modu kısmını OK tuşuyla Ücretsiz olarak işaretleyin. Şifreli yayınların listenizde görünmesini istemiyorsanız karşısında bulunan işareti OK tuşuna basarak boş bırakın. Arama ayarlarınızı tamamladınız. Şimdi kumandanızdaki kırmızı renkli tuşa basarak aramayı başlatınız. Ekrana “Var olan kanallar korunsun mu?” sorusu çıkacak, Hayır seçeneğine gelerek OK düğmesine basın. Kanallar gelmeye başladıysa arama bitene kadar bekleyiniz. Kanallar gelmediyse elle kanal arama yapabilirsiniz.

Elle kanal arama 

Menü tuşuna basınız. Ayarlar seçeneği sağ altta ise Ayarlar seçeneğinin üzerindeyken kumandanızın OK tuşuna basınız. Hızlı ayarlar seçeneği sağ altta ise ve ekranın üst kısmında çarka benzeyen simge görüyorsanız, çarka benzeyen simgeye yön tuşları ile gelip OK tuşuna basınız.

Kaynak Ayarları bölümünde Elle Kanal Arama seçeneğini göreceksiniz. OK düğmesine basınız.
 
Anten, Kablo, Uydu seçenekleri çıkacaktır. Uydu seçeneğine gelip OK düğmesine basınız. 

Servis Tipi kısmını Tümü seçin. 

Tarama Tipi bölümünü Ücretsiz işaretleyiniz.
 
Transponder bölümüne kumandanızın rakam tuşlarıyla 12380 yazınız.
 
Sembol Oranı satırına gelip 27500 yazınız.
 
Polarizasyon satırını Dikey işaretleyiniz.

Ağ Arama seçeneğini Açık işaretleyiniz.

Kumandanın kırmızı renkli Aramayı Başlat tuşuna basarak aramayı başlatın. Kanallar gelmeye başlayacaktır.

Arama yapılacak diğer frekanslar: 12423/30000/YATAY 

Kanallar bulunamadıysa bunun sebebi uydu tesisatınızda, merkezi sistemizde, çanakta veya uydu kablosunda problem olması olabilir. Çanak rüzgardan dönmüş olabilir, Kabloda bir hasar oluşmuş olabilir. Uyduçanak işiyle uğraşan bir elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz.


Sol Altta Ayarlar Menüsüyle Açılan Televizyonlar


Televizyon doğru kaynakta olup olmadığının kontrol edilmesi

Kumanda üzerindeki, beyaz bir kareye soldan giden ok şeklindeki Kaynak tuşuna basınız. Ekrana TV, HDMI seçenekleri olan bir liste gelecektir. Listeden TV seçeneğini seçip OK tuşuna basınız.

Otomatik kanal arama ile kanalları bulmak

Kumandanızdaki Menü tuşuna basınız. Sol alt tarafta bulunan Ayarlar yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basınız. Açılan ekranda sağ yön tuşu ile Görüntü-Ses’ten sonra Kaynak satırına geliniz. 

Kaynak Ayarları altında Türksat TKGS Ayarları seçeneğini görüyorsanız bu seçeneğini seçin ve “OK” tuşuna basın. Yeni açılan ekranda Türksat TKGS mod seçeneğini Kapalı olarak işaretleyiniz. Bir kez Geri (Back) tuşuna basıp Otomatik Kanal Arama ekranına dönün. Türksat TKGS ayarları seçeneğini görmüyorsanız Kaynak Ayarları bölümünden Otomatik Kanal Arama seçeneğini işaretleyin.

Kaynak ayarlarından Otomatik Kanal Arama seçeneğinin üzerine gelerek OK tuşuna basınız. Açılan ekranda Uydu seçeneğini işaretleyiniz.

Operatör Seçimi ekranında Standart Mod seçeneğini işaretleyiniz.

Ağ Arama bölümünü Açık olarak seçiniz.

Sağ üstten kalite değerinin 50’nin altında olup olmadığını kontrol ediniz. Kalite değeri 50’nin altındaysa anten ayarlarının yapılması gerekir. Anten ayarları adımından devam ediniz.

Kalite değeri 50’nin üzerindeyse  Sonraki Sayfa yazısını kumandanızla seçiniz. 

Kanal Tipi adımında Dijital veya Radyo seçeneğini ya da her ikisini de seçiniz. Tarama Modu seçeneğini Ücretsiz veya Şifreli olarak ya da her ikisini de seçiniz.

Kumandanızdaki kırmızı renkli Aramayı Başlat tuşuna basınız. “Var olan kanallar korunsun mu?” sorusu gelecektir, yeşil renkli Evet tuşuna basınız. Kanallar aranmaya başlayacaktır. Arama başladıysa bitene kadar bekleyin. Arama başlamadıysa elle kanal arama yapabilirsiniz.

Anten ayarları nasıl yapılır?

Kalite 50’nin altındaysa aşağıdaki adımları takip ediniz.

Otomatik Kanal Arama menüsünde Anten Ayarları seçeneğine OK tuşuna basarak girin.

Anten ayarları ekranında ekrana gelen listeyi kontrol edin:
 
Uydu: TÜRKSAT 42 E (OK tuşuna basıldığında liste açılırak bulunur)
Transponder: 12380 Mhz H (OK tuşuna basıldığında liste açılarak bulunur)
LNB Tipi: Evrensel
LNB Gücü: 13/18 V
LNB Seçimi: Kapalı
DISEqC Modu: Kapalı olacak şekilde ayarlayın.

Sinyal kalitesini alamıyorsanız LNB Seçimi bölümünü sırasıyla 2/4, 3/4, 4/4 yaparak ve DISEqC Monu seçeneğini 1.0 olarak ayarlayıp kalitede artış olup olmadığını kontrol ediniz. En güçlü kaliteyi aldığınız yerde durun. Sonraki Sayfa yazısını kumandanızla işaretleyiniz.

Kanal Tipi adımını Digital, Radyo veya her ikisini de seçiniz.
 
Tarama Modu kısmında Ücretsiz, Şifreli ya da ikisini de işaretleyerek seçiminizi yapınız.

Kumandanızdaki kırmızı renkli tuşa basarak aramayı başlatınız. Ekrana “Var olan kanallar korunsun mu?” sorusu çıkacak, yeşil renkli Evet tuşuna basınız. Kanallar gelmeye başladıysa arama bitene kadar bekleyiniz. Kanallar gelmediyse elle kanal arama yapabilirsiniz.

Elle kanal arama 

Menü tuşuna basınız. Sol alttaki Ayarlar seçeneğinin üzerindeyken kumandanızın OK tuşuna basınız. Kaynak Ayarları yazısına gelene kadar yön tuşuna basın. Çıkan ekranda Elle Kanal Arama seçeneğini göreceksiniz. OK tuşuna basınız. Servis Tipi kısmını Tümü/TV/Radyo seçeneklerinden istediğinizi ayarlayınız. 

Tarama Tipi seçeneğini Ücretsiz, Şifreli ya da her ikisi olarak seçiniz.
 
Transponder bölümüne 12380 yazınız.
 
Sembol Oranı satırına gelip 27500 yazınız.
 
Polarizasyon satırında Dikey seçin.

Ağ Arama seçeneğini Açık işaretleyiniz.

Sinyal kaliteli gelmediyse 12423/30000/Yatay olarak ayarları güncelleyip kontrol ediniz.

Kalite değeri 50’nin üzerindeyse kumandanın kırmızı renkli Aramayı Başlat tuşuna basarak aramayı başlatın. Kanallar gelmeye başladıysa bitene kadar bekleyiniz. Kanallar gelmeye başlamadıysa iletim merkezinizi arayabilirsiniz.

Kalite değeri 50’nin altında kaldıysa bunun sebebi uydu tesisatınızda, merkezi sistemizde, çanakta veya uydu kablosunda problem olması olabilir. Çanak rüzgardan dönmüş olabilir, Kabloda bir hasar oluşmuş olabilir. Uydu/çanak işiyle uğraşan bir elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz.

Sol Üstte Resim Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyon doğru kaynakta olup olmadığının kontrol edilmesi

Beyaz bir kareye soldan giren ok şeklindeki “Kaynak” tuşuna basın. Kumandanın yön tuşlarıyla “DVTB S/S2” yazısının üzerine gelip “OK” tuşuna basın.

LNB ayarlarının kontrolü

“Menü” tuşuna basın “Resim” yazısı göreceksiniz. “Kanal” menüsüne gelin.

“Kanal” menüsünde “LNB ayarları” satırına gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“Uydu” seçip “OK” tuşuna basın. “Türksat 3A/4A veya TURKSAT 42.0 E”  seçeneğini bulup “OK” tuşuna basın.

“Transponder” satırında “OK” tuşuna basın. “12380/27500” rakamların veya “12423/30000” rakamlarını bulup “OK” tuşuna basın. “Menü” tuşuyla geri çıkın. 

UYARI! Yukarıdaki rakamlar “TRANSPONDER” menüsünde yoksa Transponder menüsünün en altında “EKLE” yazısı göreceksiniz. “Kırmızı ekle tuşu”na basın. “Frekans için 12380” “Sembol kısmına 27500” “Polarizasyon V” seçin. Kumandanızın “OK” tuşuna basın. Kumandanızın tekrar “OK” tuşuna basın ve “Menü” tuşuna basarak geri çıkın. 

“LNB Gücü” satırına gelerek “OK” tuşuna basın. “13/18 V”yi seçin. 

“DİSECq” satırında “OK” tuşuna basın. “HİÇBİRİ, LNB1, LNB2, LNB3, LNB4” seçeneklerini göreceksiniz. Öncelikle “HİÇBİRİ” seçerek “OK” tuşuna basın. Sinyal kalite gelip gelmediğini kontrol edin. Sinyal kalite gelmediyse sırasıyla diğerlerini tek tek seçip “OK” tuşuna basıp sinyal kalitesinin en yüksek olduğu yerde durun. Kalite  normal düzey veya üzerindeyse elle veya otomatik kanal arama yapmayı deneyin.

Kalite normal düzey veya altındaysa uydu tesisatınızda, merkezi sistemizde, çanakta veya uydu kablosunda problem olabilir. Çanak rüzgardan dönmüş olabilir, kabloda bir hasar oluşmuş olabilir. Uydu/çanak işiyle uğraşan bir elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz.

Otomatik kanal arama ile kanalları bulmak

“Menü” tuşuna basın. “KANAL” menüsüne gelin. 

“Otomatik ayarlama” seçeneğini seçin ve “OK” tuşuna basın.

“Ayar türü” ekranında “DVBS/S2” seçeneğini seçin ve “OK” tuşuna basın.

“Uydu” seçeneğini seçin ve “OK” tuşuna basın. Açılan listeden “Türksat 3A/4A veya TURKSAT 42.0 E”yi kumandanızın “OK” tuşu ile seçin. “3A/4A veya Turksat 42.0 e” yazısının yan tarafında tik işareti göreceksiniz. “Menü” tuşuna basarak “Otomatik ayarlama” menüsüne dönün.

“Transponder” satırına gelip “OK” tuşuna basın. Açılan “Transponder” listesinden “12380/27500” frekansını bulun ve “OK” tuşuna basın. “Menü” tuşuna basarak “Otomatik ayarlama” menüsüne dönün.

“Tarama modu” satırına gelip “OK” tuşuna basın. “Şifresiz, Şifresiz+Şifreli, Şifreli” seçeneklerinden istediğinizi seçip “Menü” tuşuna basarak “Otomatik ayarlama” menüsüne dönün.

“Hizmet türü” satırında “OK” tuşuna basın. “DTV, TV+RADYO ve RADYO” seçeneklerinden sadece kanalların aranmasını istiyorsanız “DTV” seçin. Kanalları ve radyoyu istiyorsanız TV+RADYO’yu, sadece Radyo istiyorsanız “Radyo”yu seçin. “Menü” tuşuna basıp “Otomatik ayarlama” menüsüne dönün.

“Ağ arama” satırını “AÇIK” seçin.

“Arama tipi” “Hızlı tarama” görünmesi lazım. Burada herhangi bir işlem yapamıyorsunuz.

“ARAMAYI BAŞLAT” yazısına gelip, “OK” tuşuna basın. Kanallar aranmaya başladıysa bitene kadar bekleyin. Kanallar aranmaya başlamadıysa elle kanal aramayı deneyebilirsiniz.

Elle kanal arama adımları

“Menü” tuşuna basın. “KANAL” menüsüne gelin.

“DTV elle ayarlama” adımına gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“DTV ayarlama” yazısının hemen altındaki satıra gelerek kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“Uydu listesi” açılacaktır. Listeden “Türksat 3A/4A veya TURKSAT 42.0 E”yi bularak kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“Türksat 3A/4A veya TURKSAT 42.0 E” seçilmiş olacak. “FREKANS” seçeneğine “12380” yazın. “Sembol” bölümüne “27500” yazın. “Polarizasyon” satırını “Dikey” veya V (Vertical) ayarlayın. Arama yapılabilecek diğer frekans 12423/30000/Yatay(H)

“Ağ arama” satırını “AÇIK” seçin. 

“Tarama modu” satırında “Şifresiz, Şifresiz+Şifreli, Şifreli” seçeneklerinden birini seçin.

“Hizmet türü”nü “DTV, DTV+RADYO, RADYO” seçeneklerinden birini seçin. Sadeve TV kanallarını istiyorsanız “DTV” seçin.

“Hizmet türü”nün altında “DTV 0 Radyo 0” yazısı göreceksiniz. “Arama” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın. Kanallar aranmaya başladıysa bitene kadar bekleyin. Kanallar aranmaya başlamadıysa iletişim merkezimizi arayabilirsiniz.
 

Sol Üstte Görüntü Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyon doğru kaynakta olup olmadığının kontrol edilmesi

“SOURCE” düğmesine basarak “Kaynak” menüsünü açın. Çıkan ekranda “DVB-S” üzerine gelerek “Enter” tuşuna basın.

Otomatik kanal arama ile kanalları bulmak

“Menü” tuşuna basarak menüyü açın. Sol üstte “Görüntü” yazısı göreceksiniz.

Sol yanda bulunan simgelerden çiçek simgesine benzeyen ikonlu “Kanal” kısmına gelin ve “Enter” tuşuna basarak açın.

“Gelişmiş Ayar” bölümünü seçerek “Enter” tuşuyla gelişmiş ayarlar menüsü içine girin. Çıkan ekranda yön tuşuyla “Ku_TURKSAT 42E“ seçeneğinin üzerine gelin ve “Enter” tuşuna basarak seçin.

“LNB Frekansı” bölümünü “09750/10600” seçin.

“22 KHz” kısmına gelin ve yön tuşlarıyla “Otomatik” seçin.

“DİSEqC1.0“ bölümüne gelin ve önce kapalı seçin. Kalite gelmezse yön tuşuna birkaç kez basarak “LNB1, LNB2, LNB3, LNB4“ seçenekleri arasında dolaşın. Hangisinde en iyi kaliteyi bulursanız durun. Yeterli kalite alamazsanız aşağı yön tuşuna basarak “DİSEqC1.1” kısmında sağ ya da sol yön tuşlarına basarak seçenekleri yine değiştirebilirsiniz.

Ekranın en altında kalite yazan yerin karşısında, kırmızı kalite sinyalinin orta düzey veya üzerinde olması gerekir. Kalite orta düzeye yakın veya üstünde kırmızılık varsa;

“Mavi” tuşa basın. Kanal Arama ekranı gelecektir. 

“Tarama Modu” kısmını “AĞ TARAMA“ yapın.

“Şifreli” kısmına gelin ve sağ ya da sol yön tuşlarına basarak ”TÜM KANALLAR” seçin.

“Servis Tipi” kısmına gelin bu bölümü “Tümü” olacak şekilde ayarlayın.

“Mavi” tuşa basarak taramayı başlatınız. Kanallar aranmaya başladıysa bu işlem uzun sürecektir bitene kadar bekleyin. Kanallar aranmaya başlamadıysa iletişim merkezimizi arayabilirsiniz.

Kalitede orta düzeye yakın veya üstünde kırmızılık yoksa ekranın en altındaki “Kalite” kısmı sinyal vermezse Transponder ayarlarını yapmamız gerekiyor.  KU TURKSAT 42.0 E ekranda seçiliyken kumandanızın “EPG” tuşuna basın.

Ekranın sol tarafına “Transponder” değerleri gelecektir. Yukarı aşağı yön tuşları ile “12380 V 27500” bulup Enter tuşu ile işaretlediğinizde kalite gelmeye başlayacaktır. “12380 V 27500” bulamadıysanız kumandanın sarı ekle tuşuna basarak bu değerleri ekleyerek onaylayabilir ve seçebilirsiniz.

Bu işlemden sonra ekranın en altında kalite yazan yerin karşısındaki kırmızılıklar orta düzeyde veya üzerinde olmalıdır. Kalitede orta veya üstünde kırmızı sinyal varsa “Mavi” tuşa basın.

“Tarama Modu” kısmını “AĞ TARAMA“ yapın.

“Şifreli” kısmına gelin ve ”TÜM KANALLAR” seçin.

“Servis Tipi” kısmını “Tümü” seçin. Kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak aramayı başlatınız. Kanallar aranmaya başladıysa bu işlem uzun sürecektir, bitene kadar bekleyin. Başlamadıysa iletişim merkezimizi arayabilirsiniz.

Kalitede orta veya üstünde kırmızı sinyal yoksa bunun sebebi uydu tesisatınızda, merkezi sistemizde, çanakta veya uydu kablosunda problem olması olabilir. Uydu/çanak işiyle uğraşan bir elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz.

Sol Ortada Resim/Kanal Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyon doğru kaynakta olup olmadığının kontrol edilmesi

Televizyon kumandasından Input/Kaynak tuşuna basınız. Giriş Kaynağı menüsü açılacaktır. Input tuşu olan kumandanız varsa OK tuşunun altındaki bir kareye soldan giren ok şeklinde olan tuşa basın. Açılan listede Uydu seçeneğini işaretleyin ve Enter/OK tuşuna basınız.

Otomatik kanal arama ile kanalları bulmak

Menü tuşuna basın, Kanal menüsü açılacaktır. Oto. Arama satırına gelerek Enter/OK tuşuna basınız. Anten Ayarları listesi açılacaktır.

Ülke seçeneğini Türkiye seçiniz.

Uydu bölümü Türksat 3A, 4A veya Türksat 42.0 olarak seçili olsun.

Arama ayarları bölümünü Ağ Tarama olarak işaretleyiniz.

Kanal Tipi bölümünü Açık+Şifreli seçebilirsiniz. Şifreli kanalları aratmayacaksanız Açık olarak işaretleyiniz.

Servis Tipi bölümünü Hepsi olarak işaretleyiniz. Sadece televizyon kanalları arasında arama yapmak istiyorsanız TV seçili kalabilir. Aramayı başlatmak için Enter/OK tuşuna basınız. “Tüm kanalları silecektir” yazısı belirecektir, Evet olarak işaretleyiniz. Kanallar bulunmadıysa anten ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Anten ayarları nasıl yapılır?

Menü tuşuna basın. Kumandanın yön tuşuna basarak Kanal menüsü açın. Çanak Anten Ayarı satırına gelip Enter/OK tuşuna basın. yön tuşuyla Ku_TURKSAT 42E seçeneğinin üzerine gelin ve Enter/OK tuşuna basın.

LNB TİPİ-09750/10600 seçeneğini seçin. LNB GÜCÜ 13/18 olsun.

Aşağı yön tuşuyla 22 KHz kısmına gelin ve sağ sol yön tuşlarıyla Otomatik seçin.

Toneburst none yani kapalı olsun.

DİSEqC1.0 bölümüne gelip önce Kapalı olarak seçin. Kalite gelmezse yön tuşlarıyla LNB1, LNB2, LNB3, LNB4 seçeneklerini deneyin. Hangisinde en iyi kaliteyi bulursanız durun. Yeterli kalite alamazsanız aşağı yön tuşuna basın ve DİSEqC1.1 kısmında yön tuşlarına basarak seçenekleri yine değiştirebilirsiniz.

Kalite düzeyinin durumunu konrol edin.

Kalite değerinde, ortaya yakın veya üstünde kırmızı sinyal varsa kumandanızdaki mavi renkli tuşa basın. Kanal Arama ekranı gelecektir.

Arama Ayarı kısmını Ağ Tarama yapın.

Kanal Tipi kısmını Açık+Şifreli seçin.

Servis Tipi kısmını Tümü (Tv+Radyo) seçin. Kumandanızın Enter/OK tuşuna basın. “Bütün kanalları, seçtiğiniz uydudan silmek istiyor musunuz?” sorusuna OK tuşuna basarak Evet seçin. Kanallar aranmaya başladıysa bekleyiniz, bu işlem uzun sürecektir. Kanallar aranmaya başlamadıysa iletişim merkezimi arayabilirsiniz.

Kalite değerinde kırmızılık yok veya çok azsa çanak anten ayarı ekranında Ku Turksat 42.0 e seçeneği üzerindeyken kumandanın EPG veya GUİDE tuşuna basıp Transponder menüsünü açınız.

Transponder değerlerini 12380 V 27500 seçip, Enter veya OK tuşuyla işaretlediğinizde kalite gelmeye başlayacaktır. 12380 V 27500 seçeneğini bulamadıysanız kumandanın sarı renkli Ekle tuşuna basarak bu değerleri ekleyerek seçebilirsiniz.

Ekranın en altında, Kalite yazan yerin karşısındaki kırmızılıkların, orta düzeyde veya üzerinde olup olmadığını kontrol edin. Kalite yükselmediyse 12423 H 30000 alternatif arama frekansıdır.

Kalitede, orta veya üstünde kırmızı sinyal varsa kumandanızda bulunan mavi renkli tuşa basın. Kanal Arama ekranı gelecektir.

Arama Ayarı kısmını Ağ Tarama yapın.

Kanal Tipi kısmını Açık+Şifreli seçin.

Servis Tipi kısmına gelip Tümü (TV+RADYO) seçeneğini seçin. Kumandanızın ENTER-OK tuşuna basın. “Bütün kanalları, seçtiğiniz uydudan silmek istiyor musunuz?” sorusuna OK tuşuna basarak Evet cevabını verin. Kanallar aranmaya başladıysa biraz bekleyin, bu işlem uzun sürecektir. Kanallar aranmaya başlamadıysa iletişim merkezimizi arayabilirsiniz.

Kalite bölümünde kırmızılık orta düzeyin altında veya hiç yoksa bunun sebebi uydu tesisatınızda, merkezi sistemizde, çanakta veya uydu kablosunda problem olması olabilir. Çanak rüzgardan dönmüş olabilir, kabloda bir hasar oluşmuş olabilir. Uydu/çanak işiyle uğraşan bir elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz.

Sol Ortada Görüntü Ayarları Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyon doğru kaynakta olup olmadığının kontrol edilmesi

Beyaz bir kareye soldan giren ok şeklindeki “Kaynak” tuşuna basın. Ekrana çıkan “Anten kablo uydu” listesinden “Uydu” seçeneğini seçip “OK” tuşuna basın.

Otomatik kanal arama ile kanalları bulmak

“Menü-M” tuşuna basın. Yön tuşuyla “Kaynak Ayarları” satırına gelip “OK” tuşuna basın. “Otomatik Kanal Arama”yı seçip tekrar “OK” tuşuna basın. 

“Operatör seçimi” kısmını “Standart Mod” seçin. 

“Uydu Seçin” satırına gelin “OK” tuşuna basın.

Yön tuşlarına basarak “TURKSAT 42 E” seçeneğine gelin ve “OK” tuşuna basın.

“Tarama Modu”nu “Ücretsiz” seçin.

“Servis Tipi”ni “Tümü” seçin.

“Ağ Arama”yı yön tuşlarıyla “AÇIK” seçin.

Kumandanız üzerindeki kırmızı renkli tuşa basarak aramayı başlatın. Arama başladıysa ve kanallar geliyorsa televizyonunuzu kapatmadan bitmesini bekleyin. Kanallar gelmediyse anten ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Anten ayarlarını yapmak

“Menü-M” “Görüntü ayarları” ile “Kaynak Ayarları”na tekrar gelin.

“Anten Ayarları” seçeneğine gelip “OK” tuşuna basın. 

“Uydu” seçeneğinde “OK” tuşuna basın. “TÜRKSAT 42 E” seçeneğinde “OK” tuşuna basın. 

Anten Ayarları listesine geri döneceksiniz. “Transponder” satırına gelin “OK” tuşuna basın. Açılan listeden “12380 MHZ H” bulup seçin ve “OK” tuşuna basın.

“LNB Tipi”ni “Evrensel” olarak seçin.

“LNB Gücü” seçeneğini “13/18 V” seçin.

“DISEqC Modu” ve “LNB Seçimi” kısmını önce “Kapalı” seçin. Sinyal kalitesi yoksa veya kötüyse sinyal kalite gelene kadar “DISEqC Modu”nu “DiSEqC1.0” seçin. “LNB Seçimi”ne gelin ve “1/4, 2/4, 3/4, 4/4” olarak değiştirin. Kalite hangisinde en iyi rakamları verirse durun.

Açılan ekranda sağ üstte kalite 50 veya üzerindeyse elle kanal arama adımlarından devam edin. Kalite 50’nin altındaysa uydu tesisatınızda, merkezi sistemizde, çanakta veya uydu kablosunda problem olabilir. Çanak rüzgardan dönmüş olabilir, kabloda bir hasar oluşmuş olabilir. Uydu/çanak işiyle uğraşan bir elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz.

Elle kanal arama adımları

Ekranın altında “Manuel ayarla” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın yeşil tuşuna basın. “Elle kanal arama” ekranı açılacak. 

“UYDU” yazan satırda, “TURKSAT 42 E” seçili olmalı. 

“Frekans”a “12380” yazın.

“Sembol Oranı”na “27500” yazın. 

“Polarizasyon”u “Dikey” seçin.

“Ağ Arama”yı “Açık” seçin.

“Tarama Modu”nu “Ücretsiz” seçin.

“Servis Tipi”ni “Tümü” seçin. Son olarak kumandanızın “Kırmızı Aramayı başlat” tuşuna basın. Kanalllar aranmaya başlayacaktır.

Kanallar aranmaya başladıysa bu işlem uzun sürecektir, bitmesini bekleyin. Kanallar çıkmaya başlamadıysa 12423/30000/YATAY frekansıyla deneyebilirsiniz. Çözüme ulaşamazsanız iletişim merkezini arayabilirsiniz.

Film, TV ve Diğer İçerikleri Ara Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyon doğru kaynakta olup olmadığının kontrol edilmesi

Televizyon kumandası üzerindeki, beyaz bir kareye soldan giden ok şeklindeki Kaynak tuşuna basınız. Listeden TV seçeneğini seçip OK tuşuna basınız.

Otomatik kanal arama ile kanalları bulmak

Menü ya da ev resmi olan tuşuna basın. En altta Ayarlar yazısını göreceksiniz. Kumandanızın yön tuşlarını kullanarak Ayarlar yazısının üzerine gelin ve OK tuşuna basın.

TV yazısının üzerine gelip OK tuşuna basın.

Kaynak yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basın.

Otomatik Kanal Arama yazısının üzerinde OK tuşuna basın. Uydu 1 yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basın.

Durum, Uydu alıcı, LNB gücü gibi yazılar göreceksiniz. Bu listede Transponder yazan satıra gelin ve OK tuşuna basın.

Transponder ekranında Frekans: 12380, Sembol oranı: 27500, Polarizasyon: Dikey seçin. Bir başka alternatif numaralar 12423/30000/Yatay olarak belirlenebilir.

Back tuşuna basın. En altta Sonraki yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basın.

Tarama Modu ekranında Tam seçeneğini seçin.

Kanal tipi seçeneğinde şifreli kanallar veya ücretsiz seçeneklerinden birini seçin. Seçimleri yaptıktan sonra altta bulunan Aramayı başlat yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basın. Kanallar gelmeye başlayacaktır, bitene kadar bekleyin. Başlamadıysa elle kanal arama yapabilirsiniz.

Elle kanal arama 

Menü tuşuna basın. Kumandanızın yön tuşlarıyla Ayarlar yazısının üzerine gelin ve OK tuşuna basın.

TV yazanın üzerine gelin ve OK tuşuna basın. Kaynak yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basın.

Elle Kanal Arama yazısında OK tuşuna basın. 

Uydu 1 yazısının üzerine gelerek OK tuşuna basın.

Transponder yazan satıra gelin ve OK tuşuna basın.

Frekans: 12380, Sembol oranı: 27500, Polarizasyon: Dikey seçeneklerini seçin. 12423/30000/YATAY alternatif arama frekansıdır. Back tuşuna basın.

En altta bulunan Aramayı Başlat yazısının üzerine kumandanın yön tuşu ile gelerek OK tuşuna basın. Kanallar gelmeye başladıysa, bu işlem uzun süreceğinden bitene kadar bekleyin. Kanallar gelmeye başlamadıysa bunun sebebi uydu tesisatınızda, merkezi sistemizde, çanakta veya uydu kablosunda problem olması olabilir. Çanak rüzgardan dönmüş olabilir, kabloda bir hasar oluşmuş olabilir. Uydu/çanak işiyle uğraşan bir elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz.

Arçelik Televizyonda ses var görüntü yok

Televizyonunuzda ses varsa ama görüntü yoksa bu problemin çözümü için aşağıdaki size uygun olan adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Öncelikle televizyonun menüsünü tespit etmelisiniz. Kumandanın “Menü, M veya Ev resmi olan” tuşuna basın. İlk açılan ekranda aşağıdaki seçeneklerden hangisi TV’nize uygunsa, o başlıktaki adımları takip edin.

Uydu kablosu kontrolü

Televizyonunuzun arkasına giren uydu kablosunun “Satellite” yazan girişe tam olarak takıldığından emin olun.

Sağ Altta Ayarlar/Hızlı Ayarlar Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

Televizyon radyoya geçmiş olabilir

Kumandanızdan “OK” tuşuna bastığınızda sağ veya sol alt köşede “Mavi renkli filtre-Kanal türü” yazısını göreceksiniz. Kumandanın “Mavi” tuşuna basın. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak “DİJİTAL VEYA TV Kanalları” seçeneğini seçerseniz ,TV kısmına geçmiş olacaksınız.

Görüntü ayarları kontrolü

Ayarlar seçeneği sağ alttaysa;Üzerindeyken kumandanızın “OK” tuşuna basın. Hızlı ayarlar seçeneği sağ altta ise;  ekranın üst kısmındaki çark simgesine  yön tuşları ile gelip “OK” tuşuna basın. “Görüntü ayarları” açılacak.

Aşağı yön tuşu ile sayfanın altına kadar geldiğinizde “Ön tanımlı görüntü ayarlarına dön” seçeneğine gelin ve “OK” tuşuna basın. “Ön tanımlı görüntü ayarlarına dön-Fabrika ayarlarına dönmek istiyor musunuz ?” yazısı geldiyse. sağ yön tuşu ile “Evet” i seçerek görüntüyü düzeltebilirsiniz. Düzelmez ise fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Televizyonunuzun “Menü” tuşuna basın.  Sağ alt köşede gelişmiş kullanım moduna geç yazısı görüyorsanız kumandanızın mavi tuşuna basın. farklı birşey yazıyor veya hiç bir şey yazmıyorsa aşağıdaki adımdan devam edin. Ayarlar seçeneği sağ altta ise; Ayarlar Üzerindeyken kumandanızın “OK” tuşuna basın. Hızlı ayarlar seçeneği sağ altta ise; ve ekranın üst kısmında çarka benzeyen simge görüyorsanız; çarka benzeyen simgeye yön tuşları ile gelip “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Görüntü-Ses-Kaynak-TV” sıralamasıyla başlayan menü göreceksiniz. Sağ yön tuşunu kullanarak “TV” sekmesine gelin.

Aşağı yön tuşuna basarak “Hakkında” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın.

Açılan menüde “Fabrika ayarlarına dönüş” seçeneği göreceksiniz. Seçeğin üzerine gelerek “OK” tuşuna basın. “Fabrika ayarlarına dönüş – Kayıtlı tüm bilgiler silinecek / Hayır-Evet ” yazısı göreceksiniz. Sağ yön tuşu ile “Evet” i seçerek “OK” tuşuna bastığınızda TV kapanacak ve fabrika ayarlarına dönmüş olacaksınız.

Yeniden kurulum:

Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra TV kendiliğinden açılacak.

İlk ekran “Lütfen dil seçimi yapınız” ekranı “Türkçe” yi seçerek kumandadan “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Hadi başlayalım” yazısı gelecek “OK” tuşuna basın.

“Ülke seçimi” “Türkiye”de seçili gelir “OK” tuşuna basın.

“Kullanıcı modu” “Ev modu” olarak gelir “OK” tuşuna basın.

“TV konumu” “Ayakta-Duvara asılı” seçeneği ile gelecek. Televizyonunuzun durumuna göre seçim yapın.  Açılan ekranda;Yukarıdaki Seçimlerimizin özet sayfası gelir. Tüm bilgiler doğru ise kumandanızın “Mavi” tuşuna basın. Sonraki adıma geçmiş olursunuz.

“Aksesuar” seçeneği gelir. bu adımı kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak geçebilirsiniz.

“Network ayarları” sekmesi gelecek. internet bağlantı ayarlarını daha sonra yapabilirsiniz; kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak sonraki adıma geçin.

“Kaynak Ayarları” sekmesi gelecek. aşağı yön tuşu ile “UYDU”‘ yu seçip “OK” tuşuna basın. Açılan ekranda “Standart mod” u seçin.

Her televizyonda olmayabilir fakat “Tek tuner – Çift tuner” seçeneğinin seçildiği ekran çıkar. Bu ekran çıktıysa “Çift tuner” i seçin.

Açılan ekranda “”Mavi devam”” tuşuna basın. “”Kanal tipi”” ekranı açılacak “”Dijital-Radyo””yazısı göreceksiniz. Yön tuşlarını kullanarak seçili olanları iptal edebilirsiniz . 
Örneğin; radyo kanallarının taranmasını istemiyorsanız radyo satırına gelerek “”OK”” tuşuna basarsanız radyo kanalları aranmayacaktır.”

“Tarama modu-Ücretsiz – Şifreli” seçeneği göreceksiniz.. Sadece ücretsiz kanalları taratmak istiyorsanız; şifrelideki “onay işareti”ni kaldırın.

Kumandanızdan “kırmızı tuşa” basın. Kanallar aranmaya başlayacaktır.

Sol Altta Ayarlar Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

Televizyon radyoya geçmiş olabilir

Ekranda kulaklık resmi görüyorsanız veya şarkı sesi geliyorsa, TV niz Radyoya geçmiş olabilir. Kumandanızdan “OK” tuşuna bastığınızda sağ veya sol alt köşede “Mavi renkli filtre” kelimesi göreceksiniz. Kumandadan “Mavi” tuşa basın. Kumandanın yön tuşlarını kullanarak “DİJİTAL” seçeneğini seçin.

Görüntü ayarları kontrolü

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın. Ekranın sol altında “Ayarlar” seçeneği göreceksiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basın “Ayarlar” menüsü açılacaktır. En başta “Görüntü ayarları” yazısı görünüyor olacak. Kumandanızın “OK” tuşuna basın. Görüntü ayarlarının en altında “Ön tanımlı görüntü ayarlarına dön” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın aşağı yön tuşu ile üzerine gelin ve “OK” tuşuna basın.  “Fabrika ayarlarına dönmek istiyor musunuz ?” sorusuna kumandanızın “Yeşil tuşuna basarak “Evet” diyin. Düzelme olmaz ise fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Kumandanızdan “Menü” tuşuna basın. Yön tuşlarını kullanarak sol alt köşede bulunan “Ayarlar” seçeneğine gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda, en sağda tornavida resminin olduğu “TV ayarları” na kumandanızın sağ yön tuşu ile gelin ve “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Hakkında” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Fabrika ayarlarına dönüş” yazısı göreceksiniz. “OK” tuşuna basın. “Kayıtlı tüm bilgiler silinecek” yazısı göreceksiniz. Kumandanızdan “Evet” yazısını seçin. Televizyonunuz kapanacak ve kendiliğinden açılacaktır.

Yeniden kurulum:

Teleyonunuz açıldığında “Menü dili” ekrana gelir “Türkçe” seçin

Açılan ekranda “Hadi başlayalım” yazısını göreceksiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basarak diğer sayfaya geçin.

“Ülke seçimi” ekrana gelecek “Türkiye” seçin.

Açılan ekranda yaptığınız ayarların özet listesi gelecek Kumandanızın “OK”tuşuna basarak “Sonraki” adıma geçin.

Aksesuarlar” ekranı gelecek kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak “Sonraki” adıma geçin.

“Network ayarları” ekranı gelecek kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak sonraki adıma geçin.

Açılan ekranda”Kaynak ayarları” ekranı gelecek kumandanızla “Uydu”yazanı seçin.

Açılan ekranda “Standart modu” seçin. Kaynak ayarlarınızın özet listesi gelecek kumandanızın “OK” tuşuna basarak “Sonraki” sayfaya geçin.

“Kanal tipi ve tarama modu” ekranı gelecek bu bölümde dijital kanalları istiyorsanız dijital kanal, Radyo istiyorsanız radyoyu, şifreli kanalları istiyorsanız şifreli, ücretsiz kanalları istiyorsanız ücretsiz seçin ve kumandanızın “Kırmızı tuşu”na basarak aramayı başlatın. Kanallar sıralanmaya başlayacaktır.

Sol Üstte Resim Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

Televizyon radyoya geçmiş olabilir

Kumandanızın “TV/Radio” tuşuna basın. TV/Radio tuşu yoksa; ekranda hiç bir şey yokken kumandanızın “OK” tuşuna basın.  “Kanal listesi” açılacak. Kanal listesindeyken kumandanın mavi tuşuna basıp TV kanallarını seçin.

Görüntü ayarları kontrolü

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın “Resim” yazısı göreceksiniz.  Kumandanızın sağ yön tuşuna basın “Resim modu” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın. Kumandanızın sağ sol yön tuşlarını kullanarak “Resim modu” nu “Dinamik” olarak ayarlayın. Düzelme olmaz ise fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Televizyonunuzun “Menü” tuşuna bastığınızda “Resim” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın alt yön tuşuna basarak “Tercihler” menüsüne gelin. Kumandanızın sağ yön tuşuna bastığınızda ” Tercihler” menüsüne geçiş yapacaksınız.

Kumandanızın alt yön tuşuna basarak “Varsayılan ayarlar” sekmesine gelin. Kumandanızın “OK” tuşuna basın “Fabrika ayarlarına geri yüklediğinizde kullanıcı verileri silinecektir Emin misiniz ? ” yazısı gelecek.

Kumandanızın sol yön tuşuna basarak onaylayın. Televizyonunuz kapanacaktır ve tekrar açılacaktır.

Yeniden kurulum: 

Televizyonun açıldığında “Welcome” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“Dil seçimi” ekranı gelecektir. Türkçe’yi seçin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Veri toplama ve aygıt yazılımı güncellemeleri hakkında bildirim” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın sağ yön tuşuna basarak “Kabul et” yazısına geçiş yapın ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“Ülke seçimi” ekranı gelecektir. Türkiye’yi seçin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Saat” ayarı”” yazısı göreceksiniz. Saat ayarında “Mod” yazısının karşısında “Otomatik” seçeneğini göreceksiniz. Dilerseniz kumandanızın “OK” tuşuna basarak diğer adıma geçebilirsiniz ancak  Saati ayarlamak istiyorsanız”Mod” yazısının karşısındaki “otomatik” yazısını “manuel”e çevirmeniz gerekir. Kumandanızın sağ sol yön tuşuna basarak “manuel” adıma geçebilirsiniz bu bölümde saat dilimini “GM+2” seçmelisiniz. “Tarih, Ay, Yıl, Saat, Dakika” kısımlarını doldurmalısınız. “Yaz saati” konumunu Türkiye için “Kapalı” konuma getirmelisiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basarak ayarları kaydedebilirsiniz.

Açılan ekranda “Yasal beyanlar” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basarak onaylayın.

Açılan ekranda “Ağ bağlantısı” yazısı göreceksiniz. Kablolu ağ, kablosuz ağ dan sonra “ATLA” yazısının üzerine kumandanızın yön tuşlarını kullanarak gelin “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Emin misiniz” yazısı göreceksiniz. (NETFLİX İLE İLGİLİ). “Ağı ayarla” ya da “Atla” adımları göreceksiniz. “Atla” kısmına kumandanızın yön tuşu ileri girerek “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Otomatik ayarlama” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın sağ sol yön tuşunu kullanarak “DVB-S/S2” yazısının üzerine gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Otomatik ayarlama” menüsü göreceksiniz. Kumandanızın aşağı yön tuşuna basarak “Uydu” yazısının üzerine gelin ve “OK”tuşuna basın. Uydu seçebileceğiniz ekran açılacaktır. Buradan “Türksat 3A/4A veya TURKSAT 42.0 E” yi bularak “OK” tuşuna basın. Türksat yazısının hemen yanında tik işareti oluşacaktır. “Menü” tuşuna basarak Bir önceki ekrana geri dönün.

Uydunun “Türksat” seçili olduğunu göreceksiniz. “Transponder” satırına gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın. Açılan Transponder listesinden “12380 27500” seçeneğini bularak “OK” tuşuna basın. 12380 seçeğinin  yanında tik işareti göreceksiniz.Menü tuşuna basarak Bir önceki ekrana geri dönün.

Transponder in seçili olduğunu göreceksiniz.

“Tarama modu” adımına gelerek “OK” tuşuna basın. “Şifresiz, Şifresiz + Şifreli, Şifreli kanal ” seçeneklerinden birini seçin ve Menü tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün.

“Hizmet türü” satırına gelin. “OK” tuşuna basın. “DTV, TV+RADYO, RADYO” seçeneklerinden birini seçin ve “Menü” tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün.

“AĞ” arama adımına gelin. Kumandanızın sağ sol yön tuşunu kullanarak aramayı “Açık” seçin.

Arama tipi” nin karşısında “Hızlı tarama” yazacak herhangi bir işlem yapmayın.

Bir alt satırda “Aramayı başlat” yazısının üzerine gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın. Ekrana “DVBS otomatik tarama” yazısı gelecektir ve kanallar aranmaya başlayacaktır.

Sol Ortada Görüntü Ayarları Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

Televizyon radyoya geçmiş olabilir

Ekranda kulaklık resmi görüyorsanız TV niz radyoya geçmiş olabilir. Kumandanızdan “OK” tuşuna bastığınızda sol alt köşede “Mavi renk Servis” kelimesi göreceksiniz. Kumandadan “Mavi” tuşa basın. Yön tuşları ile “KANAL LİSTESİ” bölümüne geçtiğinizde, TV kanallarınız gelmiş olacak.

Görüntü ayarları kontrolü

Kumandanızın “Tools” yazan tuşuna basın. Açılan küçük ekranda “Resim Modu” satırına aşağı yön tuşuyla gelin. Sağ veya sol yön tuşu ile “Canlı” ya alın. Düzelme olmaz ise fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın. Aşağı yön tuşuna basarak “Ayarlar” sekmesine gelin. “OK” tuşuna basın. Ayarlar listesi açılacak.

Aşağı yön tuşuna basarak listenin en sonuna geldiğinizde “Fabrika ayarlarına dönüş” yazısı göreceksiniz.  Yazı üzerindeyken kumandanızın “OK” tuşuna bastığınızda “Kayıtlı tüm bilgiler silinecek” Kırmızı hayır – Yeşil evet”” yazısı çıkacak. Kumandanın “”Yeşil tuşuna”” bastığınızda televizyonunuz kapanacak ve fabrika ayarlarına dönmüş olacak.”

Yeniden kurulum:

“Menü dili”ni kumandanızın yön tuşları ile “Türkçe” seçin. Kumandanızdan “OK” tuşuna bastığınızda diğer ekrana geçecek. Açılan ekranda “Ev modunu” “OK” tuşuyla seçelim.

Ülke seçiniz” ekranında yön tuşlarıyla “Türkiye'” yi seçin.

Açılan ekran “Bağlantı tipini” sağ sol yön tuşları ile “UYDU” seçin.

“Operatör seçimi” ekranında “STANDART MOD’u “OK” tuşu ile seçin.

Sonraki adımda “Kolay kurulum- Gelişmiş kurulum” adımlarının yer aldığı ekran gelecek. Biz kolay kurulum yapacağız. “Kolay kurulum” üzerindeyken”OK” tuşuna bastığımızda yeni bir ekran açılacak.

“UYDU” kısmının “TÜRKSAT 42.0 E” seçili olduğundan emin olun. değilse “Uydu” seçeneği üzerindeyken “OK” tuşuna basın, “Uydu listesi” açılacak . Yön tuşlarını kullanarak “TÜRKSAT 42.0 E” yi seçin.

Ekranın altında “Başlat” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın “Yeşil Başlat” tuşuna basarak aramayı başlatın. Kanallar aranmaya başayacaktır.

Sol Üstte Görüntü Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

Televizyon radyoya geçmiş olabilir

Kumandanızın “TV/Radio” tuşuna basın. Tv Kanallarına geçmiş olacaksınız.

Görüntü ayarları kontrolü

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın “Görüntü” yazısı göreceksiniz. “Görüntü modu” satırına gelin. Kumandanızın sağ sol yön tuşu ile “Dinamik”e ayarlayın. Düzelme olmadıysa fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın. “Görüntü” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın aşağı yön tuşuna basarak “Seçenekler” kısmına gelin ve yine kumandanızın “Enter” tuşuna basın. Seçenekler menüsü açılacaktır.

Şimdi kumandanızın aşağı yön tuşuna basarak “Varsayılanlara Dön”seçeneğine gelin ve “Enter” tuşuna basın. Ekrana “Emin misiniz ” Evet – Hayır” seçeneği gelecektir.

Kumandanızın sol yön tuşuna bastığınızda “Sıfırlanıyor” yazısı gelecek ve fabrika ayarlarına döndürme işlemi başlayacak.

Yeniden kurulum:

Fabrika ayarlarına dönüş işlemi sonrası ekrana “Dil seçeneği” gelecektir.”Türkçe” seçeneğine yön tuşlarıyla gelin ve “Enter”tuşuna basın.

Ekrana “Tarama Tipi” seçim ekranı gelecek. Yön tuşlarıyla “DVB-S” seçeneği seçin. “Enter” tuşuna basarak onaylayın.

“Gelişmiş seçenekler” bölümü açılacak. Uydu isimlerinin yer aldığı listede, kumandanızın yön tuşlarına basarak “TURKSAT 42E ” üzerine gelin ve “Enter” tuşuyla onaylayın.

Kumandanızın sağ yön tuşuna basarak ekranın sağ tarafına geçin. Bu kısımdaki ayarları kumandanızın yön tuşlarıyla: 

LNB Frekansı : 09750 / 10600
LNB Gücü : 13/18 V
22 KHz : Otomatik
DİSEqC1.0 : LNB1
DİSEqC1.1 : Yok şeklinde ayarlayınız.

Kumandanızın “Menü” tuşuyla geri gelin. Ekranın en altındaki kaliteyi kontrol edin. Ekranın en altında ki “Kalite” kısmında sinyal Varsa; Kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak taramayı başlatın. Kanal arama ekranı gelecektir ve kanallar sıralanmaya başlayacaktır. Ekranın en altında ki “Kalite” kısmında sinyal yoksa; “Transponder ayarları”nı yapmanız gerekir.

“Ku turksat 42.0 e” yazısı üzerine gelin. Kumandanızın “EPG” tuşuna basın. Ekranın sol tarafına “Transponder” değerleri gelecek. Yukarı aşağı yön tuşları ile  “12380 V 27500” seçeneğini üzerine geldiğinizde kalite gelmeye başlayacaktır. ”Enter” tuşuna basarak seçin. Kumandanın ”Mavi“ tuşuna basın. “Kanal Arama” ekranı gelecek. Sağ ve sol yön tuşlarıyla “Tarama Modu” kısmını “Ağ veya kör tarama“ yapın.
Aşağı yön tuşuna basarak “Şifreli” kısmına gelin ve sağ ya da sol yön tuşlarına basarak ”FTA Kanalları” seçeneğini seçin. Aşağı yön tuşuna basın ve “Servis Tipi” kısmına gelin bu bölümde “Tümü” olacak şekilde sağ ya da sol yön tuşlarına basarak ile ayarlayın. Kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak taramayı başlatın. Kanallar sıralanmaya başlayacaktır.

Sol Ortada Resim/Kanal Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

Televizyon radyoya geçmiş olabilir

Kumandanızın “TV/Radio” tuşuna basın. Tv Kanallarına geçmiş olacaksınız.

Görüntü ayarları kontrolü

Televizyonun “Menü” tuşuna basın.  Kumandanızın sağ sol yön tuşu ile “Resim” menüsünü bulun. Açılan ekranda “Resim modu” satırını değiştirerek düzelme olup olmadığını kontrol edin. Düzelme olmaz ise fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Televizyonun “Menü” tuşuna basın. Kumandanın sağ yön tuşuna basarak en soldaki “Kurulum” Menüsüne gelin. “Sıfırlama” satırına gelip “ENTER-OK” tuşuna basın. Sol yön tuşuna basarsanız televizyon sıfırlanacak ve kapanıp açılacaktır..

Yeniden kurulum:

Cihaz ilk kez açıldığında “İlk Kurulum” menüsü görünür. Menü dili ve Ülkeyi Türkçe-Türkiye seçin. Kumandanın “OK-ENTER” tuşuna basın. “Otomatik ayarlama” adımında “Anten ayarları” listesi açılacak. “Ülke Türkiye” seçili olsun. “Uydu Türksat 3A 4A veya TURKSAT 42.0 E” seçili olsun. “Arama ayarı”nı “Varsayılan” olarak seçebilirsiniz ama “kör ya da ağ tarama” da seçebilirsiniz. “Kanal tipi”ni “Açık” + şifreli” seçebilirsiniz. Şifreli kanalları taratmayacaksanız “Açık” seçin. “Servis tipi”ni “Hepsi” seçebilirsiniz. Sadece TV kanallarını aramak istiyorsanız, sadece “TV” seçili kalabilir. Aramayı başlatmak için “Enter veya OK” tuşuna basın. Kanallar bulunmaya başlayacaktır.

Film, TV ve Diğer İçerikleri Ara Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

Televizyon radyoya geçmiş olabilir

Kumandanın “OK” tuşuna bastığınızda sol yanda “Kanal listesi” başlığında menü açılacak. Kumandanızın sol yön tuşuna basın. “Liste seç” ekranı gelecek. “Kanal tipi” seçeneğini üzerine gelin. Kanal tipinin hemen altında “Radyo” yazıyorsa “OK” tuşuna basın. “Tümü, Dijital, Radyo” seçenekleri açılacak. “Dijital”i seçin. Kanallar sıralanacak. Bir kanal seçip “OK” tuşuna basın.

Görüntü ayarları kontrolü

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın. Kumandanızın alt yön tuşuna basarak en altta bulunan “Ayarlar” yazısının üzerine gelin ve “OK” tuşuna basın. Açılan ekranda “Cihaz” seçeneği altında “TV, AĞ” gibi seçenekler göreceksiniz. “TV” seçeneği üzerindeyken “OK” tuşuna basın. “TV Ayarları” menüsü açılacaktır. Açılan ekranda “Resim” satırına gelerek “OK” tuşuna basın. Resim menüsü açılacaktır. “Resim modu” satırına gelin. “OK” tuşuna basın. “Canlı” ya ayarlayın. “Back” tuşuna basarak geri çıkın. Düzelme olmadıysa fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına dönüş

Kumandanın “Menü” tuşuna basın. Kumandanızın alt yön tuşuyla en altta bulunan “Ayarlar” menüsüne gelin. Yanında “Ağ ayarları” yazar. “Ayarlar” üzerindeyken kumandanın”OK” tuşuna basın.

Açılan sayfada “Cihaz” yazısı ve altında “TV” yazısı göreceksiniz. “TV” yazısı üzerindeyken “OK” tuşuna basın. “TV AYARLARI” Yazan sayfa açılacaktır. Yan tarafında “Resim, Ses,,Kaynak,TV” yazıları göreceksiniz.

“TV” yazan kısma kumandanın yön tuşları ile gelin ve “OK” tuşuna basın. Açılan ekranda “Menü dili, Altyazı dili” gibi seçenekler göreceksiniz. Kumandanızın yön tuşlarını kullanarak en altta bulunan “Fabrika ayarlarına dönüş” yazısının üzerine gelin ve “OK” tuşuna basın.

“Fabrika ayarlarına dönmek istiyormusunuz? OK – İPTAL” seçenekleri gelecek. “OK” seçin. TV kapanıp kendiliğinden açılacaktır.

Yeniden kurulum:

Açılan ekranda “Dil seçimi”ni “Türkçe” seçin.

Açılan ekranda “”Kablosuz ağınızı seçiniz”” yazısı göreceksiniz. Kablosuz ağa bağlanmak istiyorsanız; Modem isminizi açılan listede bularak “”OK”” tuşuna basın. Şifre gireceğiniz ekran açılacaktır. Şifrenizi girin ve kumandanızın sağ yön tuşunu kullanarak ileri yazan kısma gelin ve “”OK”” tuşuna basın. Bağlantının başarılı olduğuna dair yazı ekrana gelecek.”

Kablosuz ağa bağlanmak istemiyorsanız “kablosuz ağı seçiniz” ekranında, modem isimlerinin en altında “Atla” yazısı göreceksiniz.

Kablosuz bağlantıyı yaptıktan veya “Atla” seçeneğini seçtikten sonra ekrana “google” yazısı ve “Devam” seçeneğini göreceksiniz. Kumandanın “OK” tuşuna basarak devam edin.

Açılan ekranda “Konum” yazısı göreceksiniz. Cihazınıın konum kullanmasını istemiyorsanız “Hayır” ı, İstiyorsanız “Evet”i seçin.

Açılan ekranda “Ülke” yi “Türkiye” seçin.

Açılan ekranda “TV konumunu ayakta veya duvara asılı” olarak seçin.

Açılan ekranda “Kullanıcı modu” nu “Ev modu” olarak seçin. Mağaza modu gözlerini ağrıtır. Aşırı parlak olacaktır.

“Kaynak ayarlarına devam et” ekranı açılacaktır. “Devam” ı seçin. Kaynak ayarları ekranından “Anten, Kablo, Uydu” seçenekleri açılacaktır. “Uydu” yu seçin.

Uydu ayarları ekranı açılacak. “LNB tipi” altında “Evrensel” yazıyorsa, kumandanızın alt yön tuşuna basın ve “İleri” yi seçin.

Uydu seçin ekranı açılacaktır. Uydu 1***** seçeneğinin üzerine gelerek “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Transponder” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın. Frekans / Sembol Oranı / Polarizasyonu sırasıyla 12380 / 27500 / Dikey olarak ayarlayın ve geri tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün. Uydu bilgileri ekranıın en altında Kalite ve sinyal yoksa, Transponder değerlerini 12423 / 30000 / Yatay olarak tekrar girin ve sinyal kalite gelip gelmediğini kontrol edin.

Sinyal kalite geldiyse tekrar “menü” tuşuna basın ve Uydu 1**** yazan ekrana geri dönün. En altta “ileri” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın aşağı yön tuşu ile üzerine gelerek “OK” tuşuna basın. “Uydu arama ayarları” ekranı gelecektir.

“Tarama modu TAM” seçili olmalı,”Kanal tipi” “Tümü veya ücretsiz kanallar” seçebilirsiniz. seçimleri yaptıktan sonra alt kısımda “İleri” yazısının üzerine gelerek “OK” tuşuna basın.

“Kanal arama / Aramayı başlat” yazısı göreceksiniz. Uydu kablosu yerine tam olarak takılı ise Kumandanın “OK” tuşuna basarak aramayı başlatabilirsiniz. “Aranıyor” yazısı göreceksiniz. Kanallar bulunmaya başlayacaktır.

Arçelik Televizyonu fabrika ayarlarına döndürmek ve yeniden kurmak

Televizyonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsanız ya da televizyonu yeniden kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Öncelikle televizyonun menüsünü tespit etmelisiniz. Kumandanın “Menü, M veya Ev resmi olan” tuşuna basın. İlk açılan ekranda aşağıdaki seçeneklerden hangisi TV’nize uygunsa, o başlıktaki adımları takip edin.

Sağ Altta Ayarlar/Hızlı Ayarlar Menüsüyle Açılan Televizyonlar 

TV nin kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak fabrika ayarlarına döndürebilir ve yeniden kurabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Televizyonunuzun “Menü” tuşuna basın. Sağ alt köşede gelişmiş kullanım moduna geç yazısı görüyorsanız kumandanızın mavi tuşuna basın. Farklı bir şey yazıyor veya hiçbir şey yazmıyorsa aşağıdaki adımdan devam edin. Ayarlar seçeneği sağ alttaysa Ayarlar üzerindeyken kumandanızın “OK” tuşuna basın. Hızlı ayarlar seçeneği sağ alttaysa ve ekranın üst kısmında çarka benzeyen simge görüyorsanız, çarka benzeyen simgeye yön tuşları ile gelip “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Görüntü-Ses-Kaynak-TV” sıralamasıyla başlayan menü göreceksiniz. Sağ yön tuşunu kullanarak “TV” sekmesine gelin.

Aşağı yön tuşuna basarak “Hakkında” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın.

Açılan menüde “Fabrika ayarlarına dönüş” seçeneği göreceksiniz. Seçeğin üzerine gelerek “OK” tuşuna basın. “Fabrika ayarlarına dönüş-Kayıtlı tüm bilgiler silinecek – Hayır/Evet” yazısı göreceksiniz. Sağ yön tuşu ile “Evet” seçeneğini seçerek “OK” tuşuna bastığınızda televizyon kapanacak ve fabrika ayarlarına dönmüş olacaksınız.

Yeniden Kurulum

Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra televizyon kendiliğinden açılacak.

İlk ekran olan “Lütfen dil seçimi yapınız” ekranında “Türkçe” seçeneğini seçerek kumandadan “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Hadi başlayalım” yazısı gelecek “OK” tuşuna basın.

“Ülke seçimi” bölümünde “Türkiye” seçili gelir, “OK” tuşuna basın.

“Kullanıcı modu” seçeneği “Ev modu” olarak gelir, “OK” tuşuna basın.

“TV konumu” seçeneği “Ayakta-Duvara asılı” seçeneği ile gelecek. Televizyonunuzun durumuna göre seçim yapın. Açılan ekranda yukarıdaki seçimlerimizin özet sayfası gelir. Tüm bilgiler doğru ise kumandanızın “Mavi” tuşuna basın. Sonraki adıma geçmiş olursunuz.

“Aksesuar” seçeneğine geleceksiniz. Bu adımı kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak geçebilirsiniz.

“Network ayarları” sekmesi gelecek. İnternet bağlantı ayarlarını daha sonra yapabilirsiniz, kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak sonraki adıma geçin.

“Kaynak Ayarları” sekmesi karşınıza gelecek. Aşağı yön tuşu ile “UYDU”‘ seçeneğini seçip “OK” tuşuna basın. Açılan ekranda “Standart mod” seçeneğini seçin.

Her televizyonda olmayabilir fakat “Tek tuner-Çift tuner” seçeneğinin seçildiği ekran çıkar. Bu ekran çıktıysa “Çift tuner” seçeneğini seçin.

Açılan ekranda “Mavi devam” tuşuna basın. “Kanal tipi” ekranı açılacak. “Dijital-Radyo” yazısı göreceksiniz. Yön tuşlarını kullanarak seçili olanları iptal edebilirsiniz. Örneğin radyo kanallarının taranmasını istemiyorsanız radyo satırına gelerek “OK” tuşuna basarsanız radyo kanalları aranmayacaktır.

“Tarama modu:Ücretsiz-Şifreli” seçeneği göreceksiniz. Sadece ücretsiz kanalları taratmak istiyorsanız şifrelideki onay işaretini kaldırın.

Kumandanızdan “kırmızı tuşa” basın. Kanallar aranmaya başlayacaktır.

Sol Altta Ayarlar Menüsüyle Açılan Televizyonalar

Televizyonun kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak fabrika ayarlarına döndürebilir ve yeniden kurabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Kumandanızdan “Menü” tuşuna basın. Yön tuşlarını kullanarak sol alt köşede bulunan “Ayarlar” seçeneğine gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda en sağda tornavida resminin olduğu “TV ayarları” bölümüne kumandanızın sağ yön tuşu ile gelin ve “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Hakkında” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Fabrika ayarlarına dönüş” yazısı göreceksiniz “OK” tuşuna basın. “Kayıtlı tüm bilgiler silinecek” yazısı göreceksiniz. Kumandanızdan “Evet” yazısını seçin. Televizyonunuz kapanacak ve kendiliğinden açılacaktır.

Yeniden Kurulum

Teleyonunuz açıldığında “Menü dili” ekrana gelir “Türkçe” seçin.

Açılan ekranda “Hadi başlayalım” yazısını göreceksiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basarak diğer sayfaya geçin.

“Ülke seçimi” ekrana gelecek “Türkiye” seçin.

Açılan ekranda yaptığınız ayarların özet listesi gelecek. Kumandanızın “OK”tuşuna basarak “Sonraki” adıma geçin.

“Aksesuarlar” ekranı gelecek, kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak “Sonraki” adıma geçin.

“Network ayarları” ekranı gelecek kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak sonraki adıma geçin.

Açılan ekranda “Kaynak ayarları” ekranı gelecek, kumandanızla “Uydu” yazanı seçin.

Açılan ekranda “Standart modu” seçin. Kaynak ayarlarınızın özet listesi gelecek kumandanızın “OK” tuşuna basarak “Sonraki” sayfaya geçin.

“Kanal tipi ve tarama modu” ekranı gelecek bu bölümde dijital kanalları istiyorsanız dijital kanal, Radyo istiyorsanız radyoyu, şifreli kanalları istiyorsanız şifreli, ücretsiz kanalları istiyorsanız ücretsiz seçin ve kumandanızın “Kırmızı tuşu”na basarak aramayı başlatın. Kanallar sıralanmaya başlayacaktır.

Sol Üstte Resim Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyonun kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak fabrika ayarlarına döndürebilir ve yeniden kurabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Televizyonunuzun “Menü” tuşuna bastığınızda “Resim” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın alt yön tuşuna basarak “Tercihler” menüsüne gelin. Kumandanızın sağ yön tuşuna bastığınızda “Tercihler” menüsüne geçiş yapacaksınız.

Kumandanızın alt yön tuşuna basarak “Varsayılan ayarlar” sekmesine gelin. Kumandanızın “OK” tuşuna basın “Fabrika ayarlarına geri yüklediğinizde kullanıcı verileri silinecektir Emin misiniz?” yazısı gelecek.

Kumandanızın sol yön tuşuna basarak onaylayın. Televizyonunuz kapanacaktır ve tekrar açılacaktır.

Yeniden Kurulum

Televizyonun açıldığında “Welcome” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“Dil seçimi” ekranı gelecektir. Türkçe’yi seçin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Veri toplama ve aygıt yazılımı güncellemeleri hakkında bildirim” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın sağ yön tuşuna basarak “Kabul et” yazısına geçiş yapın ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

“Ülke seçimi” ekranı gelecektir. Türkiye’yi seçin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Saat ayarı” yazısı göreceksiniz. Saat ayarında “Mod” yazısının karşısında “Otomatik” seçeneğini göreceksiniz. Dilerseniz kumandanızın “OK” tuşuna basarak diğer adıma geçebilirsiniz ancak saati ayarlamak istiyorsanız “Mod” yazısının karşısındaki “Otomatik” yazısını “Manuel” olarak çevirmeniz gerekir.

Kumandanızın sağ sol yön tuşuna basarak “Manuel” adıma geçebilirsiniz, bu bölümde saat dilimini “GM+2” seçmelisiniz. “Tarih, Ay, Yıl, Saat, Dakika” kısımlarını doldurmalısınız. “Yaz saati” konumunu Türkiye için “Kapalı” konuma getirmelisiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basarak ayarları kaydedebilirsiniz.

Açılan ekranda “Yasal beyanlar” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın “OK” tuşuna basarak onaylayın.

Açılan ekranda “Ağ bağlantısı” yazısı göreceksiniz. Kablolu ağ, kablosuz ağdan sonra “ATLA” yazısının üzerine kumandanızın yön tuşlarını kullanarak gelin “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Emin misiniz” yazısı göreceksiniz. (Netflix ile ilgili). “Ağı ayarla” ya da “Atla” adımları göreceksiniz. “Atla” kısmına kumandanızın yön tuşu ileri girerek “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Otomatik ayarlama” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın sağ sol yön tuşunu kullanarak “DVB-S/S2” yazısının üzerine gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Otomatik ayarlama” menüsü göreceksiniz. Kumandanızın aşağı yön tuşuna basarak “Uydu” yazısının üzerine gelin ve “OK” tuşuna basın. Uydu seçebileceğiniz ekran açılacaktır. Buradan “Türksat 3A/4A veya TURKSAT 42.0 E” seçeneğini bularak “OK” tuşuna basın. Türksat yazısının hemen yanında tik işareti oluşacaktır. “Menü” tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün.

Uydunun “Türksat” seçili olduğunu göreceksiniz. “Transponder” satırına gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın. Açılan Transponder listesinden “12380 27500” seçeneğini bularak “OK” tuşuna basın. 12380 seçeğinin  yanında tik işareti göreceksiniz.Menü tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün.

Transponder’ın seçili olduğunu göreceksiniz.

“Tarama modu” adımına gelerek “OK” tuşuna basın. “Şifresiz, Şifresiz + Şifreli, Şifreli kanal ” seçeneklerinden birini seçin ve Menü tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün.

“Hizmet türü” satırına gelin. “OK” tuşuna basın. “DTV, TV+RADYO, RADYO” seçeneklerinden birini seçin ve “Menü” tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün.

“AĞ” arama adımına gelin. Kumandanızın sağ sol yön tuşunu kullanarak aramayı “Açık” seçin.

“Arama tipi” bölümünün karşısında “Hızlı tarama” yazacak, herhangi bir işlem yapmayın.

Bir alt satırda “Aramayı başlat” yazısının üzerine gelin ve kumandanızın “OK” tuşuna basın. Ekrana “DVBS otomatik tarama” yazısı gelecektir ve kanallar aranmaya başlayacaktır.

Sol Ortada Görüntü Ayarları Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyonun kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak fabrika ayarlarına döndürebilir ve yeniden kurabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın. Aşağı yön tuşuna basarak “Ayarlar” sekmesine gelin. “OK” tuşuna basın. Ayarlar listesi açılacak.

Aşağı yön tuşuna basarak listenin en sonuna geldiğinizde “Fabrika ayarlarına dönüş” yazısı göreceksiniz. Yazı üzerindeyken kumandanızın “OK” tuşuna bastığınızda “Kayıtlı tüm bilgiler silinecek – Kırmızı hayır/Yeşil evet” yazısı çıkacak. Kumandanın yeşil renkli tuşuna bastığınızda televizyonunuz kapanacak ve fabrika ayarlarına dönmüş olacak.

Yeniden Kurulum

Televizyonu açın. Aşağıdaki kurulum adımlarını yapacağız.

“Menü dili” seçeneğini kumandanızın yön tuşlarıyla “Türkçe” seçin. Kumandanızdan “OK” tuşuna bastığınızda diğer ekrana geçecek. Açılan ekranda “Ev modunu” seçeneğini “OK” tuşuyla seçelim.

“Ülke seçiniz” ekranında yön tuşlarıyla “Türkiye'” seçeneğini seçin.

Açılan ekran “Bağlantı tipini” seçeneğini sağ sol yön tuşları ile “UYDU” seçin.

“Operatör seçimi” ekranında “STANDART MOD” seçeneğini “OK” tuşu ile seçin.

Sonraki adımda “Kolay kurulum-Gelişmiş kurulum” adımlarının yer aldığı ekran gelecek. Biz kolay kurulum yapacağız. “Kolay kurulum” seçeneğinin üzerindeyken “OK” tuşuna bastığımızda yeni bir ekran açılacak.

“UYDU” kısmının “TÜRKSAT 42.0 E” olarak seçili olduğundan emin olun. Değilse “Uydu” seçeneği üzerindeyken “OK” tuşuna basın, “Uydu listesi” açılacaktır. Yön tuşlarını kullanarak “TÜRKSAT 42.0 E” yi seçin.

Ekranın altında “Başlat” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın yeşil renkli “Başlat” tuşuna basarak aramayı başlatın. Kanallar aranmaya başayacaktır.

Sol Üstte Görüntü Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyonun kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak fabrika ayarlarına döndürebilir ve yeniden kurabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Kumandanızın “Menü” tuşuna basın. “Görüntü” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın aşağı yön tuşuna basarak “Seçenekler” kısmına gelin ve yine kumandanızın “Enter” tuşuna basın. Seçenekler menüsü açılacaktır.

Şimdi kumandanızın aşağı yön tuşuna basarak “Varsayılanlara Dön” seçeneğine gelin ve “Enter” tuşuna basın. Ekrana “Emin misiniz? Evet – Hayır” seçeneği gelecektir.

Kumandanızın sol yön tuşuna bastığınızda “Sıfırlanıyor” yazısı gelecek ve fabrika ayarlarına döndürme işlemi başlayacak.

Yeniden Kurulum

Fabrika ayarlarına dönüş işlemi sonrası ekrana “Dil seçeneği” gelecektir.”Türkçe” seçeneğine yön tuşlarıyla gelin ve “Enter” tuşuna basın.

Ekrana “Tarama Tipi” seçim ekranı gelecek. Yön tuşlarıyla “DVB-S” seçeneği seçin. “Enter” tuşuna basarak onaylayın.

“Gelişmiş seçenekler” bölümü açılacak. Uydu isimlerinin yer aldığı listede, kumandanızın yön tuşlarına basarak “TURKSAT 42E ” üzerine gelin ve “Enter” tuşuyla onaylayın.

Kumandanızın sağ yön tuşuna basarak ekranın sağ tarafına geçin. Bu kısımdaki ayarları kumandanızın yön tuşlarıyla ; 
LNB Frekansı : 09750/10600
LNB Gücü : 13/18 V
22 KHz : Otomatik
DİSEqC1.0 : LNB1
DİSEqC1.1 : Yok şeklinde ayarlayınız.

Kumandanızın “Menü” tuşuyla geri gelin. Ekranın en altındaki kaliteyi kontrol edin.

Ekranın en altındaki “Kalite” kısmında sinyal varsa, kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak taramayı başlatın.
Kanal arama ekranı gelecektir ve kanallar sıralanmaya başlayacaktır.

Ekranın en altında ki “Kalite” kısmında sinyal yoksa, “Transponder ayarları” yapmanız gerekir.

“Ku turksat 42.0 e” yazısı üzerine gelin. Kumandanızın “EPG” tuşuna basın. Ekranın sol tarafına “Transponder” değerleri gelecek. Yukarı aşağı yön tuşları ile “12380 V 27500” seçeneğini üzerine geldiğinizde kalite gelmeye başlayacaktır. ”Enter” tuşuna basarak seçin.

Kumandanın ”Mavi“ tuşuna basın. “Kanal Arama” ekranı gelecek. Sağ ve sol yön tuşlarıyla “Tarama Modu” kısmını “Ağ veya kör tarama“ yapın.

Aşağı yön tuşuna basarak “Şifreli” kısmına gelin ve sağ ya da sol yön tuşlarına basarak ”FTA Kanalları” seçeneğini seçin.

Aşağı yön tuşuna basın ve “Servis Tipi” kısmına gelin bu bölümde “Tümü” olacak şekilde sağ ya da sol yön tuşlarına basarak ile ayarlayın.

Kumandanızın “Mavi” tuşuna basarak taramayı başlatın. Kanallar sıralanmaya başlayacaktır.

Sol Ortada Resim/Kanal Münüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyonun kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak fabrika ayarlarına döndürebilir ve yeniden kurabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Televizyonun “Menü” tuşuna basın. Kumandanın sağ yön tuşuna basarak en soldaki “Kurulum” menüsüne gelin. “Sıfırlama” satırına gelip “ENTER-OK” tuşuna basın. Sol yön tuşuna basarsanız televizyon sıfırlanacak ve kapanıp açılacaktır..

Yeniden Kurulum

Cihaz ilk kez açıldığında “İlk Kurulum” menüsü görünür. Menü dilini ve ülkeyi Türkçe-Türkiye olarak seçin. Kumandanın “OK-ENTER” tuşuna basın. 

“Otomatik ayarlama” adımında “Anten ayarları” listesi açılacak. “Ülke Türkiye” seçili olsun.

“Uydu Türksat 3A 4A veya TURKSAT 42.0 E” seçili olsun.

“Arama ayarı” seçeneğini “Varsayılan” olarak seçebilirsiniz ama “Kör ya da ağ tarama” seçeneğini de seçebilirsiniz. 

“Kanal tipi” seçeneğini “Açık+şifreli” seçebilirsiniz. Şifreli kanalları taratmayacaksanız “Açık” seçin.

“Servis tipi” seçeneğini “Hepsi” seçebilirsiniz. Sadece TV kanallarını aramak istiyorsanız, sadece “TV” seçili kalabilir.

Aramayı başlatmak için “Enter veya OK” tuşuna basın. Kanallar bulunmaya başlayacaktır.

Film, TV ve Diğer İçerikleri Ara Menüsüyle Açılan Televizyonlar

Televizyonun kendi uydu alıcısını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak fabrika ayarlarına döndürebilir ve yeniden kurabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Kumandanın “Menü” tuşuna basın. Kumandanızın alt yön tuşuyla en altta bulunan “Ayarlar” menüsüne gelin. Yanında “Ağ ayarları” yazar. “Ayarlar” üzerindeyken kumandanın “OK” tuşuna basın.

Açılan sayfada “Cihaz” yazısı ve altında “TV” yazısı göreceksiniz. “TV” yazısı üzerindeyken “OK” tuşuna basın. “TV AYARLARI” yazan sayfa açılacaktır. Yan tarafında “Resim, Ses, Kaynak, TV” yazıları göreceksiniz.

“TV” yazan kısma kumandanın yön tuşları ile gelin ve “OK” tuşuna basın. Açılan ekranda “Menü dili, Altyazı dili” gibi seçenekler göreceksiniz. Kumandanızın yön tuşlarını kullanarak en altta bulunan “Fabrika ayarlarına dönüş” yazısının üzerine gelin ve “OK” tuşuna basın.

“Fabrika ayarlarına dönmek istiyor musunuz? OK-İPTAL” seçenekleri gelecek. “OK” seçin. Televizyonunuz kapanıp kendiliğinden açılacaktır.

Yeniden Kurulum

Açılan ekranda “Dil seçimi” bölümünü “Türkçe” seçin.

Açılan ekranda “Kablosuz ağınızı seçiniz” yazısı göreceksiniz. Kablosuz ağa bağlanmak istiyorsanız modem isminizi açılan listede bularak “OK” tuşuna basın. Şifre gireceğiniz ekran açılacaktır. Şifrenizi girin ve kumandanızın sağ yön tuşunu kullanarak ileri yazan kısma gelin ve “OK” tuşuna basın. Bağlantının başarılı olduğuna dair yazı ekrana gelecektir.

Kablosuz ağa bağlanmak istemiyorsanız “Kablosuz ağı seçiniz” ekranında, modem isimlerinin en altında “Atla” yazısı göreceksiniz.

Kablosuz bağlantıyı yaptıktan veya “Atla” seçeneğini seçtikten sonra ekrana “Google” yazısı ve “Devam” seçeneğini göreceksiniz. Kumandanın “OK” tuşuna basarak devam edin.

Açılan ekranda “Konum” yazısı göreceksiniz. Cihazınıın konum kullanmasını istemiyorsanız “Hayır”, istiyorsanız “Evet” seçeneğini seçin.

Açılan ekranda “Ülke” bölümünü “Türkiye” seçin.

Açılan ekranda “TV konumunu ayakta veya duvara asılı” olarak seçin.

Açılan ekranda “Kullanıcı modu” bölümünü “Ev modu” olarak seçin. Mağaza modu gözlerini ağrıtır. Aşırı parlak olacaktır.

“Kaynak ayarlarına devam et” ekranı açılacaktır. “Devam” seçeneğini seçin. Kaynak ayarları ekranından “Anten, Kablo, Uydu” seçenekleri açılacaktır. “Uydu” yu seçin.

Uydu ayarları ekranı açılacak. “LNB tipi” altında “Evrensel” yazıyorsa, kumandanızın alt yön tuşuna basın ve “İleri” seçeneğini seçin.

Uydu seçim ekranı açılacaktır. Uydu 1***** seçeneğinin üzerine gelerek “OK” tuşuna basın.

Açılan ekranda “Transponder” satırına gelin ve “OK” tuşuna basın. Frekans/Sembol Oranı/Polarizasyonu sırasıyla 12380/27500/Dikey olarak ayarlayın ve geri tuşuna basarak bir önceki ekrana geri dönün. Uydu bilgileri ekranıın en altında kalite ve sinyal yoksa, Transponder değerlerini 12423/30000/Yatay olarak tekrar girin ve sinyal kalite gelip gelmediğini kontrol edin.

Sinyal kalite geldiyse tekrar “Menü” tuşuna basın ve Uydu 1**** yazan ekrana geri dönün. En altta “İleri” yazısı göreceksiniz. Kumandanızın aşağı yön tuşu ile üzerine gelerek “OK” tuşuna basın.
“Uydu arama ayarları” ekranı gelecektir.

“Tarama modu TAM” seçili olmalı,”Kanal tipi” “Tümü veya ücretsiz kanallar” seçebilirsiniz. seçimleri yaptıktan sonra alt kısımda “İleri” yazısının üzerine gelerek “OK” tuşuna basın.

“Kanal arama/Aramayı başlat” yazısı göreceksiniz. Uydu kablosu yerine tam olarak takılı ise kumandanın “OK” tuşuna basarak aramayı başlatabilirsiniz. “Aranıyor” yazısı göreceksiniz. Kanallar bulunmaya başlayacaktır.

Televizyon boyutları inç olarak yazıyor; cm olarak öğrenebilir miyim?

Televizyon ebatları ülkemizde pek kullanılmayan ölçü birimlerinden inç ile ölçülür. Bu değerlerin santimetre karşılığını burada bulabilirsiniz.

Uluslararası standartlarda 1 inç 2,54 cm uzunluğa sabitlenmiştir. Ülkemizde bu çarpımdan ortaya çıkan ve sonrasında yuvarlanan rakamlar dikkate alındığında aşağıdaki çevrim tablosunu dikkate alabilirsiniz.

22 inç – 55 cm
26 inç – 66 cm
28 inç – 70 cm
32 inç – 80 cm
37 inç – 93 cm
40 inç – 102 cm
42 inç – 106 cm
43 inç – 108 cm
48 inç – 121 cm
49 inç – 123 cm
50 inç – 127 cm
55 inç – 139 cm
65 inç – 164 cm

18 Şubat 2022
51.034 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Müşteri Memnuniyet Politikamız

Öz Anadolu Teknik Beyaz Eşya

"""Kombi Ve Klima Tamir Ve Bakım Servisi"""

Aynı Gün Servis İmkanı

1 Yıl Garantili Onarım

Alanlarında Uzmanlaşmış Ekiplerimizle Birlikte Hizmet Alanlarımız

-Klima Bakım Ve Montaj Hizmeti

-Kombi Tamir Bakım Ve Petek Temizliği Hizmeti

-Beyaz Eşya Tamir Hizmeti

-Soğutucu Ürünleri Tamir Ve Bakım Hizmeti

-Sanayi Tipi Cihazlar Tamir Ve Bakım Hizmeti

DETAYLARI GÖR
SON EKLENEN ÜRÜNLERİMİZ
REFERANSLARIMIZ