Renk seçin:


+90 538 469 07 30

Sosyal Medyada Biz}

Mevcut Müşteriler için %10 İndirim Fırsatı
Daha Önceden Teknik Servis Hizmeti Almış Müşterilerimiz İçin %10 İndirim Fırsatı. İlk Defa Tamir Hizmeti Alıyorsanız Farklı Bir Cihaz Arıza Veya Bakımın %10 İndirimden Yararlanabilirsiniz.

En İyi Kombi Markası Hangisi,Hangi Kombiyi Seçmeliyiz. Hangisi Az Arızası Yapar

Kombi Servisi
Kombi Tamiri
Kombi Bakımı

Müşterilerimiz kombi seçimi yaparken merak ettiği soruların başında En iyi kombi hangisidir? sorusunun cevabıdır. bu yazımızda ” En iyi kombi ” hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilmektedir.

Örneğin; Kimi müşteriye göre fiyatı uygun olan ve performansı da iyi olan kombi en iyi kombidir. Kimi müşteriye göre en iyi kombi markası yabancı markalı kombiler ( Alman marka ) en iyi kombilerdir. Kimi müşteriye göre servisi yaygın ve deneyimli , servis ücretleri uygun olan markanın kombileri en iyi kombidir. Kimisine göre garanti süresi en uzun kombi en iyi kombidir.

Fiyatı Uygun Olan Performanslı Kombi 

Genel olarak fiyatı uygun olan ve performaslı kombi olarak tavsiye edebileceğimiz markalara Demirdöküm, Eca, Baymak, Protherm, Airfel örnek olarak verilebilir. Bu markaların en alt ürünlerinin fiyatları çok uygundur ama performans olarak çok iyi olmayabilirler. Bizim tavsiyemiz bu markaların orta veya üst olan ürünlerini tercih etmek olacaktır. Hem fiyat olarak diğer yabancı markalara göre fiyatları düşük hemde performans olarak yabancı markalardan çok farklılıkları yoktur.

En İyi Kombi Markası

En iyi kombi markası olarak ülkemizde satışı yapılan yabancı markalar Vaillant Kombi, ViessmannBosch Kombi, Buderus diyebiliriz. Kombi içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve performansı diğer yerli markalara göre iyidir denilebilir. Genelde kombi ömrü daha uzun ömürlüdür. Fakat Kombi Fiyatı ve Yedek parça fiyatları diğer yerli markalara göre daha pahalıdır. 

En İyi Kombi Servisi

En iyi kombi servisi hangi markanın servisi dersek buda göreceli olacaktır. En kaliteli hizmeti veren mi ? en uygun fiyatı olan mı daha iyidir? en yaygın olan mı daha iyidir? en hızlı sorunu çözebilen mi? bu sorunların cevapları kişiden kişiye değişecektir. 

Demirdöküm kombi servisi ve Eca kombi servisi şuan en yaygın servis ağına sahip markalardır. Servis ücretleri ve Yedek parça ücretleri bakımından en uygun kombi markalarıdır. Hizmet kalitesi bakımından bakıldığında Vaillant kombi servisi, Viessmann, Buderus ve Bosch kombi servis kalitesi oldukça üst düzey servis verdiklerini söyleyebiliriz. Müşterileri ile gerçekten iyi ilgileniyorlar. Diğer taraftan servis ücretleri ve yedek parça ücretleri yerli markalara göre yüksektir. Bazı markalar bazı illerde oldukça iyi bayi ve servis ağına sahipler yani bölgesel olarak servis gücü markalar arasında değişebilmektedir. Bu sebepten bölgenizdeki servis ağına yaygınlığına bakılarak en iyi marka kombi servisi hangileri olduğu araştırması yapılması karar verme açısından önemlidir.

Sonuç olarak en iyi kombi hangisi göreceli bir konu. Kombi seçimi yapıcak kişiler kendi bütçesine ve koşuluna göre en iyi kombinin hangisi olduğuna karar verebilmesi için genel olarak kombi markaları hakkında bilgiler verdik. Biz yorumlarımızı yaptık kararı size bıraktık. 

Yoğuşmalı Kombi Yanma Odası Bakımı

Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Bacalı Kombi, evin baca kısmına bağlanarak atık gazı atan tipte kombi şeklinde tanımlayabiliriz. Bacalı kombilerde gazı atıcak fan yoktur ve gazı yakmak için kullanacağı oksijeni bulunduğu ortamdan alır. Bacalı kombilerin verimliği düşüktür yani çok gaz yakarlar ayrıca zehirlenmelere sebebiyet verdiği için üretimi durdurulmuştur. Mevcut bacalı kombi kullanan müşteriler ise kombi bacalarını çelik olarak yapması gerekmektedir. Aksi takdirde gaz kuruluşu tarafından kombi kullanımlarına izin verilmemektedir. Bununla ilgili gaz kuruluşları geriye dönük kontrol yapmakta tespit ettiği yerlerde gaz kullanımına izin vermemektedir. Tuğla bacadan çelik baca geçiş işlemlerinin maliyeti çok yüksek ayrıca bacalı kombi yoğuşmalı kombiye göre tasarruf ve performans açısından düşük değerlere sahiptir. Bu sebepten çelik baca yapmak ve daha verimsiz bir kombi kullanmaktansa bacalı kombiden yoğuşmalı kombiye geçiş işlemi yapmak daha mantıklı olmaktadır. 

Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş İşlemleri iki şekilde yapılmaktadır

1. Kombi Yeri Değiştirilerek Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş İşlemleri

Bacalı kombi evin iç kısmında ise, yani hermetik baca çıkışı olmayan yerde ise kombinin yeri hermetik baca çıkışı olacak bir yere getirilmesi gerekir. Örneğin Bacalı Kombi evin antre kısmında kombinin yerini balkona taşıyacağız veya  bacalı kombi mutfak girişinde kombiyi mutfak camının bulunduğu yere taşıyacağız. Bu işleme başlarken ilk önce Doğalgaz Tesisatı Projesi yoğuşmalı kombi montajının yapılacağı yere göre çizilir ve İgdaş onayı alınır. Doğalgaza müdehale etmek için İgdaştan gaz kesme işlemi yapılır. Bacalı kombi sökülür demontaj edilir ve bacalı kombinin bulunduğu yerdeki tesisatlar iptal edilir. Kalorifer tesisatı, doğalgaz tesisatı ve sıcak / soğuk su tesisatlarında tadilat yapılır. Yoğuşmalı Kombi montajı kombinin yeni yerine göre yapılarak tesisat işlemi tamamlanmış olur. Tüm igdaş şartnamesine göre eksiklikler giderildikten sonra igdaştan randevu alınıp gaz açma işlemi tamamlanır. Ortalama tesisatın yapılma süresi 1 günde yapılabilmektedir. Tüm süreç ise yani doğalgaz projesi onayı, tesisatın yapım işi ve igdaştan randevu alınıp gaz açma işlemi ortalama 7 günü bulabilmektedir. 

2. Kombi Aynı Yerinde Kalıcak Şekilde Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş İşlemleri

Bacalı kombinin yeri hermetik baca çıkabilecek bir yerde ise yer değişikliği yapılmadan aynı yerine yoğuşmalı kombi montaj edilebilir. Örneğin; bacalı kombi evin balkonunda ise kombinin yerini değiştirmeden aynı yerine yoğuşmalı kombi montajı yapılabilir veya bacalı kombinin bacası apartman aydınlığından yukarı çıkıyorsa kombinin yeri değiştirilmeden aynı yerine koyularak dikey baca ile çatıyı geçecek şekilde yukarı çıkış yapılarak montaj yapılabilir. (apartman aydınlığına direk hermetik baca çıkışı verilemez) . Bu kombi değişimi işlemine başlarken yine aynı şekilde  Doğalgaz Tesisatı Projesi yoğuşmalı kombiye göre çizilir ve İgdaş onayı alınır. Bacalı kombi demontaj edilir Yoğuşmalı Kombi Montajı yapılır. Doğalgaz tesisatında varsa eksiklikler giderilir. (ocak flexi eski ise yeni tip flex konulmalı)  İgdaştan randevu alınarak gaz açma işlemi yapılır. Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye geçiş işleminde kombi aynı yerine takılacaksa montaj işlemi 2-3 saatte yapılabilir. Bu işlemin tüm süreci ise ; doğalgaz projesi onayı, kombi montajı ve igdaştan gaz açma işlemleri 5- 6 günü bulabilmektedir.

Teknik Servis

2.El Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ? 

Alım gücünün düştüğü dönemlerde insanlar ister istemez 2.el kombi satın almaya yönelebiliyorlar. 2. el kombi fiyatlarının sıfır kombiye göre uygun olması insanları cezbedebiliyor. Fakat 2. el kombi satın almadan önce aşağıdaki 2 soru cevabını bulması gerekir. Tamir ve Revizyon görmüş kombi emniyetli olacak mı? kombi ne kadar süre daha kullanılabilecek?. Bu sorularla ilgili yorumumuzu aşağıda anlattık. 

2.El Alınacak Kombi Emniyetli mi? 

2.El kombi satan kişiler, firmalar veya servisler genelde bozuk kombilerin tamirlerini yaparak satışlarını yapmaktadır. Bazı satıcılar 6 ay – 1 yıl garanti vererek satışlarını yapmaktadırlar. Burada en önemli durum kombinin hangi parçaları tamir edildi veya değiştirildi? standartlara uygun parçalar kullanıldı mı?  cihazın testleri yapıldı mı ? yapıldı ise ne kadar süre ile test edildi ? bu sorular satın alınacak satıcıya sorulabilir satıcınında bu sorulara cevapları olacaktır ama ne kadar güvenilebilir ?  Evveliyatını bilmediğiniz bir tamir görmüş ürün almayı planlıyorsunuz sadece satıcının sözlerine güvenerek satın almak mantıklı olur mu? karar sizin…

KOMBİ ; gaz,su ve elektrik ile çalışabilen cihazlardır. İçindeki parçaları düzgün yapılmaz ise çok tehlikeli durumlara yol açabilir. Özellikle emniyet sensörleri, gaz valfi, ateşleme elektrodu, brölor gibi gaz ile ilgili parçaları emniyet açısından çok önemlidir. Bu parçalarda oluşabilecek hatalar; patlama ve zehirlenme gibi hayati tehlikelere yol açabilir. Özel servisler kombilerin ancak yüzeysel teslerini yapabilirler. Kombi üreticilerindeki, fabrikalarındaki gibi detaylı testlerin yapılması mümkün değildir. 

Eğer bildiğiniz bir kombi ise; örneğin kentsel dönüşüme girecek bir yerden çıkma bir kombi veya satıcak kişi daha konforlu bir kombi almak istiyor bu yuzden mevcut kombisini satmak istiyor gibi durumlarda 2. el kombiyi çalıştığı yerde görüp satın almak en sağlam alışveriş olabilir. Bu sayede 3-5 senelik sıfıra yakın cihazlar kullanılmaya devam ederek ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olur. Eğer 2. el kombi alacaksanız mutlaka ve mutlaka yetkili servislerine bakımlarını ,kontrollerini ve testlerini yaptırın. Çünkü kombiler çok güvenlikli cihazlar olmasına rağmen içlerinde standart dışı işlemler, müdehaleler olduğunda çok büyük felekatlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

2.El Kombinin Ömrü ne kadar ? Ne kadar daha kullanılabilecek? 

Sıfır Yeni Yoğuşmalı Kombilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca tespit edilen kullanım ömrü 15 yıldır. Bu şartlarda 10 yıl dan fazla yaşı olan kombileri satın almak mantıklı olmaz ancak günü kurtarmak olur. 2. el kombiler piyasada 1500tl – 2000tl aralığında satılmaktadır. En uygun sıfır yoğuşmalı kombi fiyatları 3500tl den başlıyor. Yoğuşmalı kombiler eski tip kombilere göre daha tasarruflu yani doğalgaz faturasını daha az getirecek hemde sıcak su konforu çok daha iyidir.  Yani sıfır kombi ile 2.el kombi arasındaki fiyat farkı doğalgaz faturası az geleceği için kısa zamanda kapanacaktır. 2. el kombi ne kadar kullanılmış ? satın alındıktan sonra kaç yıl daha kullanılabilecek ? sorunların cevaplarına göre karar vermek doğru olur. 3-5 senelik kullanılmış bir kombi uygun fiyatlardan satılıyorsa satın almak mantıklı olabilir.  

Sakın Bu Masallara Kanmayın !

Genelde 2.el kombi satıcılarının müşterileri ikna etme yöntemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Sizin eve yoğuşmalı kombi uygun olmaz.Yanlış ! 
 • Doğrusu ( Her eve yoğuşmalı kombi uygun olur. Eski tip kombiye göre daha çok tasarruf sağlar ve daha konforludur.)
 • Yoğuşmalı kombilerde gider hattı yapmak çok zor olacaktır.Yanlış !
 • Doğrusu ( Yoğuşma gider hattı yarım parmak plastik boru veya çamaşır makinesi hortumu ile çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.)
 • Yoğuşmalı kombi alırsanız gaz kuruluşundan onay almak gerekecek doğalgaz projesi çizilecek uzun ve meşakatli bir süreç sizi bekliyecek .Yanlış !  
 • Doğrusu (Yoğuşmalı kombi aldığınızda kombi değişimi formu ile aynı gün içinde gaz kuruluşundan kombi değişimi onayı alınmaktadır.) 

TAM YOĞUŞMALI İLE YARI YOĞUŞMALI KOMBİ ARASINDA NE FARK VAR ? HANGİSİNİ TERCİH ETMEK MANTIKLIDIR ? 

Tam Yoğuşmalı İle Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki farklılıkları anlatmaya çalışacağım . 2018 yılında çıkan EPDK kanunu ile Sadece verimliliği, tasarrufu ve performansı yüksek olan kombilerin üretimi devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Yani normal Hermetik Kombi ve Bacalı Kombi üretimleri durduruldu. Bu tarihten itibaren sadece Yoğuşmalı Kombi üretimi devam etmektedir. Genel olarak Yoğuşmalı Kombileri tasarrufuna ve performansına göre tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı olarak ikiye ayırabiliriz. Tam Yoğuşmalı Kombiler, Premix eşanjörlüdür. Yani Yakıt ve havayı önce karıştırarak en verimli şekilde yanmanın olmasını gerçekleştirirler. Bu sayede en üst seviyede tasarruf sağlarlar. Yarı yoğuşmalı Kombiler ise reküparatörlü dediğimiz kombiler 3 eşanjörlüdür. Baca kısmında üçüncü eşanjörü sayesinde baca gazının ısısını kullanarak tesisatın ısınmasını sağlarlar bu şekilde tasarruf yaparlar.         

Her iki kombinin çalışma şekli aynıdır diyebiliriz; her ikisinin hermetik olarak baca çıkısı vardır ayrıca her iki kombidende yoğuşma suyu akmaktadır bu sebepten baca eğimleri yukarı doğru meyilli olarak yapılır. Yetkili Gaz kuruluşunda (İgdaş gibi)  proje çizimlerinde tam yoğuşmalı ile yarı yoğuşmalı olarak cihazların ayrımı yapılmaz. Kombi montajı ve Kombi değişimi işlemleri her iki kombide de aynı şekilde yapılmaktadır.

Tam ve Yarı Yoğuşmalı Kombiler Arasındaki Farklar

 • Kombi Fiyatları birbirlerine göre farklılık gösterir. Tam yoğuşmalı yarı yoğuşmalı kombilere göre daha yüksek fiyatlardadır. Bazı markalarda bu fiyat farklılığı aynı güçtedi ürünleri kıyasladığımızda %20- %30 yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.
 • Kombiler Tasarruf açısından yani doğalgaz faturasını düşük getirmesi açısından farklılık gösterir. Tam Yoğuşmalı Kombi ile yarı yoğuşmalı kombi arasında %5- %7 civarında tasarruf faklılıkları vardır. Tam yoğuşmalı kombiler daha tasarrufludur.
 • Sıcak su performansı açısından farklılıkları vardır. Tam yoğuşmalı kombiler sıcak su performansları daha iyidir. Daha hızlı sıcak su veme özellikleri vardır. Ayrıca sıcak su verirlerken daha az dalgalanma ile sıcak su temin ederler. Örneğin banyoda su bazen bir sıcak bir soğuk gelebilmektedir tam yoğuşmalı kombilerde bu olay daha az yaşanmaktadır.  Sıcak Suyun Dalgalanması kombi ile banyo arasındaki mesafeden, şebeke su basıncından ve kombinin çalışma su basıncı ile de alakalıdır. 
 • Kombi güç seçenekleri bakımından faklılık gösterirler. Yarı yoğuşmalı kombi olarak genelde piyasada 20kw ve 24kw güçteki kombilerin satışı devam etmektedir. Tam yoğuşmalı kombilerde ise 20 kw güclü kombiden başlayıp 45kw güce kadar  tam yoğuşmalı kombi ürertilmekte ve satılmaktadır. En yüksek yarı yoğuşmalı kombi gücü 24kw olduğu için 150 metrekareden daha küçük alanlarda bu kombileri tercih edebiliriz. Tam yoğuşmalı kombileri ise 350 metrekare alana kadar ısıtma için tercih edilebilir.
 • Her marka kombi firması yarı yoğuşmalı kombi üretilmemektedir. Yarı yoğuşmalı kombi üretimi devam eden satışı yapan markalar; Demirdöküm, Airfel, Baymak, Protherm, Beko ve Arçelik . 

Tam Yoğuşmalı Kombi Mi ? Yarı Yoğuşmalı Kombi Mi ? Hangi Kombiyi Tercih Etmeliyim ?

Bu sorunun cevabı müşterinin istediği tasarruf, performans, müşterinin bütçesi ve evinin büyüklüğüne göre değişmektedir. Eğer fiyat ve tasarruf açısından kıyaslama yapacak olursak metrekareki küçük dairelerde doğalgaz faturası düşük geleceğini varsayarsak fiyat ve tasarruf açısından kıyaslamada yarı yoğuşmalı kombi daha avantajlı olabilir. Örneğin; 60 metrekare dairenin doğalgaz faturası 100tl geldiğini düşünelim bu dairede tam yoğuşmalı ile yarı yoğuşmalı kombi arasında %7 doğalgazda tasarruf yaptığını düşünürsek aylık ortalama tasarruf 7 tl olacaktır. yıllık tasarruf miktarı yaklaşık 84tl olacaktır. 10 yıl kombi kullanıldığını düşünelim toplamda iki kombi arasında 840tl doğalgaz tasarruf farkı oluşabilir. Tam yoğuşmalı kombi ile yarı yoğuşmalı kombi fiyatları arasında 1000tl gibi fark varsa ve müşteri fiyat tasarruf açısından bir karar vermek istiyorsa burada avantajlı olan yarı yoğuşmalı kombi tercihi olacaktır. Doğalgaz fatura miktarı yükselirse tam yoğuşmalı kombinin fiyat tasarruf açısından tercih edilmesi artacaktır. Örneğin 500tl fatura gelen bir evde aylık ekstra tasarruf miktarı 35tl olur. yıllık 420tl ,10 yıllık 4200tl ilave tasarruf sağlanır ki bu durumda tam yoğuşmalı kombi tercih etmek mantıklı olacaktır.

Özetlersek; Tam yoğuşmalı Kombi ile Yarı Yoğuşmalı Kombiyi, Kombi Fiyatı ve Kombi tasarrufu açısından kıyaslarsak doğalgaz faturası az gelen küçük metrekareli dairelerde yarı yoğuşmalı kombi daha avantajlı olabilir. Doğalgaz faturası yüksek gelen Büyük metrekareli dairelerde Tam yoğuşmalı kombi daha avantajlı olacaktır.

Kombi Dükkanı firmamız İgdaş Sertifikalı firmadır. Kombi Montajı ve Kombi Değişimi hizmetimizi güvenilir ve garantili olarak İstanbul içinde yapmaktayız. En Güncel Kombi fiyatları ve Kombi Çeşitleri ile her marka kombi ile ilgili hizmet veriyoruz. Eca Kombi, Demirdöküm Kombi, Bosch kombiVaillant kombi, Airfel Kombi ve daha bir çok marka ve model. Kombi Seçimi ile ilgili Profesyonel Destek için bize ulaşın. 

İlk alınan kombiler ömrünü doldurdu yenilemek gerek

Kombi seçmek kolay bir iş değil. Evin rüzgara karşı açısı ve metrekaresi kombi kriterlerini etkileyen unsurlardan. Kombi alırken yüksek verim sağlamasına ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmek gerekiyor. Selman Tarmur, yüksek tasarrufu ve verimlilği açısından yoğuşmalı kombileri tercih etmenin önem taşıdığını söylüyor. Kombi alırken maliyete, yatırım miktarıyla en az 10 yıllık işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamına birlikte bakılması gerektiğini de ekliyor.
Genellikle kombi almadan önce mağazalarda kombiyi çalışır halde görmek ve incelemek gerekir. Cihaz hakkında olabildiğince soru yöneltip pratik ve detaylı bilgiler almalı. Bu yolla cihazın teknik özelliklerini daha rahat anlayabilir, kumanda kolaylığı, ses seviyesi gibi konuları önceden inceleyip evinize taktığınız zaman sürprizlerle karşılaşmazsınız.
Kombiyi takacağımız evin metrekaresi verimlilik açısından önemli bir unsur olsa da, tek etken değil. Dairenin konumu, izolasyon durumu, pencere miktarı ve radyatör peteklerinin durumu gibi kriterler evin verimli ısınmasını doğrudan etkileyen unsurlardan.
Kombinin yerleştirildiği ev müstakil ve etrafı olduğu gibi açıksa önemli ölçüde ısı kaybı yaratabilir. Müstakil evlerde özellikle yoğuşmalı kombiler ve normal kombilerin büyük kapasitelileri öneriliyor. Evin yalıtımı da verimlilik açısından çok önemli. Apartman dairelerinde de 80-90 metrekareliklere 17 bin kilokalorilik, 90-150 metrekareliklere 20 bin kilokalorilik, 150 metrekare ve üzeri yerler içinse 24-36 bin kilokalori arası kombiler uygun.

GÜVENLİK SİSTEMLERİ VERİMLİLİKTEN DE ÖNEMLİ

Evimizde doğalgazı kullanarak ısınma sağlayan koskoca bir makine var ve sürekli çalışıyor. Çalışması için yoğuşma teknolojisini kullanan kombiler yanma sonucu oluşan duman gazının içinde bulunan su buharının, cihazın içinde yoğuşturularak yakıttan mümkün olduğunca fazla faydalanılmasını amaçlar. Bu gibi işlemlerde gazdan su buharına kadar birçok madde üzerinden işlem yapar. Bu gibi işlemler sırasında oluşabilecek bir sorun, çok tehlikeli sonuçları beraberinde getirebilir. Kaliteli kombilerin mutlaka tam emniyet sistemiyle donatılması gerekiyor.
Örneğin Buderus kombiler baca sensörü, fark basınç termostatı ve akış kontrol sensörüyle tam emniyetli bir çalışma sağlıyor. Magnezyum-alüminyum-silisyum alaşımdan imal edilen eşanjörü sayesinde, her türlü çelik malzemede tane aralarına girerek korozyondan kaynaklanan delinmelere neden olan klora karşı koruyor. Tavsiye edilen değerlerin altındaki düşük gaz basınçlarında (8 mbar’a kadar) ve düşük voltajda (175 V’a kadar) bile sorunsuz olarak çalışıyor, değişken şartlarda kullanıcısını soğukta bırakmıyor. Donma koruması, pompa sıkışmasını önleyen sistemi ve baca tepme sensörü gibi pek çok donanımla tam emniyet sunuyor. Hazırda bir litre sıcak su bulundurarak anında sıcak su ihtiyacını karşılıyor. Bu arada, bu tür özellikleri alacağınız herhangi bir kombi markasında da aramak gerektiğini hatırlatalım.

KOMBİDE DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ

Kombi seçerken özellikle TSE ve CE sertifikalarının önemsemek şart. Aynı zamanda firmaların sunduğu garanti ve servis şartlarına da dikkat etmek gerekiyor. Selman Tarmur: “Firmaların sunduğu garanti ve servis şartlarına da dikkat edilmeli. Bildiğiniz gibi Türkiye’ye doğalgaz 1989’da geldi. Uluslararası standartlarda bir kombinin ortalama ömrü 15 yıl kabul edilir. Dolayısıyla artık cihazların değişmesi gerekir. Türkiye’de cazip bir yenileme ve değişim pazarı söz konusu. Doğalgaz ilk geldiğinde, mevcut kazanların üzerinde sadece brülör değiştirilerek yapılan dönüşüm uygulamaları vardı; bunların da hepsinin yenilenme vakti geldi” diyor.
Kombileri yenilerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kombinin çeşidi. Yoğuşmalı kombilerin yakıt tasarrufundaki performansı ve fiyatı diğer kombi çeşitlerine göre daha yüksek. Yakıttan ettiği tasarruf sayesinde fiyatının yüksekliğini bir süre sonra dengeliyor ve sizi kara geçirmeye başlıyor. Öyle ki, yoğuşmalı ısıtma sistemleri klasik ısıtma cihazlarına göre iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda verimliliğine paralel olarak, sera gazları emisyonlarını da azalttığı için çevre korunması bakımından önemli bir adım atıyor.

KOMBİ NASIL MONTE EDİLMELİ

Kombiyi monte edecek konumu seçmek de çeşidi kadar önemli bir husus. Kısacası kombileri istediğimiz her noktaya monte edemiyoruz. En çok dikkat etmemiz gereken noktalar şunlar:
* Öncelikle kombi aldığınız firmanın yetkili bayilerine ücretsiz keşifle dairenizi incelettirip cihaz tipini belirlemek şart.
* Cihaz, eğitimli çalışanlar tarafından monte edilmeli. Firmanın kurulum prosedürlerini uygulanışını takip etmek gerek.
* Yetkili bayinin gönderdiği çalışanın uygun gördüğü yere kurulum yapılmalı. Maksimum güvenlik için bu şart.
* Kombiler merdiven boşluklarına, sürekli kullanılan koridorlara, açık balkonlara, asansör boşluklarına ve baca duvarlarının üzerine monte edilemez.
* Kombinin monte edileceği açık balkonlar ya da kombinin etrafı kapatılmalı.
* Bacalı ve hermetik kombiler; havalandırma boşluğuna, merdiven sahanlığına ve asansör boşluklarına monte edilemez. Evin içinde bacalı kombiler; yatak odası, banyo, tuvalete monte edilemez. Hermetik kombiler sadece evin dışına cephesi olan yerlere kurulabilir.

Kaç Kw Kombi Almalıyım?

Kaç kw lık kombi almalıyım?, nasıl bir kombi almalıyım?, kombi tercihi nasıl yapılır?: sorularınıza hızlı cevap niteliğinde, evin metrekaresine göre ve kombi kapasitesine göre birkaç hazır kombi hesabını paylaşalım:

17 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 70 metrekare eve kaçlık kombi kullanılmalı?: 17 binlik kombi, 70 metrekare bir ev için uygundur. 1 ila 7 metre petek ısıtır.

20 kw kombi kaç metre kare petek ısıtır? 120 metrekare eve kaçlık kombi almalıyım?: 20 binlik kombi, 120 metrekare ev için uygundur. 20 binlik kombi 8-9 metre petek ısıtır.

24 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 150 metrekare eve kaçlık kombi kullanmalıyım?: 24 binlik kombi, 150-160 metrekareye kadar bir ev için uygundur. 24 binlik kombi 10-11 metre petek ısıtır.

26 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 180 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım? 26 binlik kombi, 180 metrekare ev için uygundur. 26 binlik kombi 12-13 metre petek ısıtır.

30 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 200 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım?: 30 binlik kombi, 200 metrekare ev için uygundur. 30 kcal/h lık bir kombi, 14-15 metre petek ısıtır.

Yukarıdaki kombi hesaplamaları yaklaşık olarak verilmiştir. Evin hangi cephede bulunduğu, kaç katlı olduğu, ısı yalıtımı durumu, kombi peteklerinin enleri hesabı etkileyebilir.

Eğer evinizin yüz ölçümü arada kalıyorsa, bir üst kapasiteli kombiyi tercih edin.

18 Şubat 2022
13.053 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Müşteri Memnuniyet Politikamız

Öz Anadolu Teknik Beyaz Eşya

"""Kombi Ve Klima Tamir Ve Bakım Servisi"""

Aynı Gün Servis İmkanı

1 Yıl Garantili Onarım

Alanlarında Uzmanlaşmış Ekiplerimizle Birlikte Hizmet Alanlarımız

-Klima Bakım Ve Montaj Hizmeti

-Kombi Tamir Bakım Ve Petek Temizliği Hizmeti

-Beyaz Eşya Tamir Hizmeti

-Soğutucu Ürünleri Tamir Ve Bakım Hizmeti

-Sanayi Tipi Cihazlar Tamir Ve Bakım Hizmeti

DETAYLARI GÖR
SON EKLENEN ÜRÜNLERİMİZ
REFERANSLARIMIZ